Sněhulka

Ostatní články

21. 12. 2012


Kniha je již v prodeji!

Plukovník Jan Vlasák se Sněhulkou. Foto: Josef SegetPlukovník Jan Vlasák se Sněhulkou. Foto: Josef Segetřed 70 lety se v Praze vůbec poprvé na světě podařilo uměle odchovat mládě medvěda ledního.Tehdejší ředitel zoo, MVDr. Jan Vlasák, sepsal o výjimečném úspěchu půvabnou knížku, která dnes vychází poprvé česky. Kmotrem knihy se stal světově proslulý výtvarník Kurt Gebauer, který k připomenutí Sněhulky i plukovníka Vlasáka vytvoří sochu.

„Strůjcem světového úspěchu pražské zoologické zahrady byl její ʹválečný ředitelʹ plukovník MVDr. Jan Vlasák. Kniha o celosvětově prvním umělém odchovu ledního medvěda vyšla až dlouho po válce nejprve ve Velké Británii a poté i ve Spojených státech, překvapivě však nikoli v Československu,“ poznamenává ke knize i výjimečnému odchovu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Věřím, že Sněhulka bude ve svém prvním českém vydání hezkým vánočním dárkem pro všechny příznivce Zoo Praha a současně i malou splátkou dluhu, který máme vůči svým předchůdcům.“

Sněhulka, (c) Zoo PrahaSněhulka, (c) Zoo PrahaKmotrem knihy se stal světoznámý výtvarník a emeritní profesor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Kurt Gebauer. „Jsem skrytý milovník zvířat a dělá mi obrovskou radost, že mohu Sněhulce vytvořit sochu, díky níž si ji i plukovníka Vlasáka připomeneme,“ řekl.

Příběh Sněhulky sepsal tehdejší ředitel zoo, MVDr. Jan Vlasák spolu se svým zetěm MUDr. Josefem Segetem do knihy, která vyšla po válce pod názvem SNOW WHITE, The Story of a Polar Bear Cub. V původním českém rukopisu, který se podařilo získat od potomků dr. Vlasáka, se však objevuje rovněž jméno Sněhulka, jež bylo použito v titulu knihy.

Knížka je k dostání v obchodech Zoo Praha, v informačním centru u hlavního vchodu nebo na adrese dobirky@zoopraha.cz za 200 Korun. Zakkoupit ji lze také v internetovém obchodě www.kosmas.cz.

Odchov ledních medvědů patří do současnosti k vrcholně obtížným úkolům zoologických zahrad. V Zoo Praha se zatím povedlo odchovat sedm mláďat, mezi nimi například slavnou Polárku nebo samici Bertu, která dodnes žije v pražském výběhu.

20. prosince 2012


Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...

Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní