Toulavý autobus vyjede již v lednu

Ostatní články

03. 12. 2012


Pondělí 3. listopadu 2012

Polep autobusu s vizuálem projektu Toulavý autobus.Polep autobusu s vizuálem projektu Toulavý autobus.Již v lednu vyjede ve středoafrickém Kamerunu Toulavý autobus provozovaný z prostředků poskytnutých pražskou zoologickou zahradou. Cílem projektu je vést děti z pralesních oblastí k ochraně přírody a připravit jim velký zážitek. Záštitu nad projektem převzal primátor hl. m. Prahy doc. Bohuslav Svoboda, patronem se stal fotbalista Karel Poborský, který se spolu s představiteli Zoo Praha zúčastní i první jízdy Toulavého autobusu.

„Projekt Toulavý autobus navazuje na naše dlouhodobé aktivity ve střední Africe,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tam nejen podporujeme strážce rezervace Dja, ale zejména rozvíjíme vzdělávací aktivity zacílené na děti. Distribuovali jsme mezi ně například knihy gorilích pohádek, které měly nesmírný úspěch, a po večerech z nich venkovští učitelé četli i negramotným dospělým.“

Knížky se setkaly s velkým úspěchem nejen u dětí, ale i dospělých. Učitelé je využívají při hodinách Ochrany životního prostředí. Foto: Miroslav BobekKnížky se setkaly s velkým úspěchem nejen u dětí, ale i dospělých. Učitelé je využívají při hodinách Ochrany životního prostředí. Foto: Miroslav BobekPrvní skupinu školáků odveze Toulavý autobus z vesnice Somalomo, která leží na okraji biosférické rezervace Dja a je jeho základnou, do záchranné stanice pro primáty v Limbe. Jeho jízda do cíle potrvá dva dny a v Limbe Wildlife Centre se školáci nejen seznámí s gorilami, ale absolvují také vzdělávací program.

„Toulavý autobus je unikátním projektem. Je také jednou z celé řady věcí, které Zoo Praha řadí ke světovým zoologickým zahradám,“ konstatuje primátor hl. m. Prahy doc. Bohuslav Svoboda. „Tato zoo totiž neplní pouze funkci volnočasovou a vzdělávací, ale vyvíjí snahu o zvyšování počtu ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě, aktivně se zapojuje do jejich záchrany. Jsem rád, že k tomu přispívají i sami Pražané díky své účasti v závodu Běh pro gorily. Věřím, že Toulavý autobus bude pro africké děti znamenat příležitost, jak lépe poznat život goril ve volné přírodě a dá dětem možnost připojit se k jejich ochráncům, až budou dospělé."

Ačkoli gorily nedovedou plavat, v mělkých bažinách se rády chladí ve chvílích největšího vedra. K výpravám do bažin lákají gorily také šťavnaté oddenky vodních rostlin. Foto: Miroslav BobekAčkoli gorily nedovedou plavat, v mělkých bažinách se rády chladí ve chvílích největšího vedra. K výpravám do bažin lákají gorily také šťavnaté oddenky vodních rostlin. Foto: Miroslav BobekJízdy Toulavého autobusu budou probíhat v období sucha, tedy od prosince do dubna a od srpna do září. Autobus bude svážet školáky z pralesní oblasti Dja střídavě do záchranné stanice pro primáty v Limbe a do Méfou nedaleko hlavního města Yaoundé.

„Účast Karla Poborského na první jízdě Toulavého autobusu a jeho podpis na kabině by měly přispět k popularitě tohoto projektu mezi místními obyvateli,“ dodává Bobek. „I v těch nejzapadlejších koutech Afriky se roky přesvědčuji o tom, že Karla Poborského tam zná opravdu každý.“

Zájemci mohou Toulavý autobus podpořit složením daru 100, 300 nebo 500 korun v kanceláři Oddělení návštěvnického servisu u hlavního vchodu do zoo, za který dostanou originální pamětní list, zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na 87 777, nebo poukázáním libovolné částky na konto Pomáháme jim přežít (43-680 466 0247/0100). Variabilní symbol Toulavého autobusu je 11.


Na právě probíhající Výroční konferenci Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), která sdružuje čtyři sta špičkových institucí, se Zoo Praha dostalo velkého uznání: jako jediný zástupce Evropy byla odbornou...

Zoo Praha byla opět nucena uzavřít své brány. Sledujte nás on-line a přečtete si také, jak nás můžete podpořit. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vážení návštěvníci, na základě vládního usnesení je ​Zoo Praha od pátku 9. října až do odvolání zcela uzavřena. Děkujeme za pochopení.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní