Zoo Praha oslavila 81. výročí založení

Ostatní články

01. 10. 2012


Pátek 28. září 2012

Pražský primátor Bohuslav Svoboda a zlatý olympionik David Svoboda společně pokřtili hříbě koně Převalského. Na snímku jsou s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaPražský primátor Bohuslav Svoboda a zlatý olympionik David Svoboda společně pokřtili hříbě koně Převalského. Na snímku jsou s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaPražská zoo si dnes připomněla 81. výročí svého založení. Mezi významnými hosty slavnostního programu nechyběl pražský primátor Bohuslav Svoboda, zlatý olympionik David Svoboda, herec Martin Stropnický a hudebník Jiří Tichota se skupinou Spirituál kvintet. Vrcholem oslav byl křest klisničky koně Převalského Queridy a samičky zubra, která dostala jméno Praha.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek při zhodnocení uplynulé sezony připomněl nové stavby, které v zahradě vznikají. „Slony a hrochy už jsme přestěhovali do nových pavilonů a doufáme, že sloní skupinu v příštích dnech obohatíme o další dvě samičky dovezené z Asie. Otevření komplexu pro slony, hrochy a antilopy se uskuteční poslední březnovou sobotu příštího roku,“ prozradil. Zároveň poukázal i na další stavby v zoo - například na pavilon pro velemloky nebo rekonstruovaný viniční domek Sklenářka.

Celý program dnešní slavnosti se nesl v duchu dalšího výročí, které letos Zoo Praha slaví: 80 let nepřetržitého chovu koní Převalského. Právě toto erbovní zvíře zahrady inspirovalo pražského primátora Bohuslava Svobodu při jeho zdravici. „Zoo bych popřál, aby i svá další výročí slavila v takové pohodě jako letos a aby se jí dařilo to, co se podařilo u koně Převalského – vracet zvířata do volné přírody,“ uvedl a připomněl tak letošní druhý úspěšný transport koní Převalského do jejich původní vlasti, Mongolska.

S 80. výročím chovu koní Převalského v Praze úzce souvisela i přítomnost hudebníka Jiřího Tichoty. Jeho otec, význačný vědecký pracovník a zootechnik, totiž v roce 1932 zajišťoval přesun prvního chovného páru koní Převalských, Aliho a Minky, do pražské zoo.

Ali s Minkou v Troji přivedli na svět klisničku Heluš, která stála na počátku dlouhé řady pražských hříbat. Zatím poslední z nich, v pořadí už 218., se narodilo letos v srpnu a dnes se dočkalo křtin. Primátor Svoboda a jeho jmenovec, olympionik David Svoboda, dali malé klisničce jméno Querida, které ve španělštině znamená „milovaná, chtěná“. David Svoboda, který se při moderním pětiboji musí vypořádat i s parkurem, se při křtu svěřil, že ke koním má sice dlouhodobě kladný vztah, ale osedlat divokého „převaláka“ by si určitě netroufl.

Martin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo PrahaMartin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo Praha

Martin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

Druhého slavnostního křtu se společně s primátorem ujal herec Martin Stropnický. Malou samičku zubra pojmenovali Praha. Stropnický vzkázal lidem, aby „se k sobě chovali alespoň tak hezky jako ke svým domácím zvířatům“.


Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...

Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní