Zoo Praha oslavila 81. výročí založení

Ostatní články

01. 10. 2012


Pátek 28. září 2012

Pražský primátor Bohuslav Svoboda a zlatý olympionik David Svoboda společně pokřtili hříbě koně Převalského. Na snímku jsou s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaPražský primátor Bohuslav Svoboda a zlatý olympionik David Svoboda společně pokřtili hříbě koně Převalského. Na snímku jsou s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaPražská zoo si dnes připomněla 81. výročí svého založení. Mezi významnými hosty slavnostního programu nechyběl pražský primátor Bohuslav Svoboda, zlatý olympionik David Svoboda, herec Martin Stropnický a hudebník Jiří Tichota se skupinou Spirituál kvintet. Vrcholem oslav byl křest klisničky koně Převalského Queridy a samičky zubra, která dostala jméno Praha.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek při zhodnocení uplynulé sezony připomněl nové stavby, které v zahradě vznikají. „Slony a hrochy už jsme přestěhovali do nových pavilonů a doufáme, že sloní skupinu v příštích dnech obohatíme o další dvě samičky dovezené z Asie. Otevření komplexu pro slony, hrochy a antilopy se uskuteční poslední březnovou sobotu příštího roku,“ prozradil. Zároveň poukázal i na další stavby v zoo - například na pavilon pro velemloky nebo rekonstruovaný viniční domek Sklenářka.

Celý program dnešní slavnosti se nesl v duchu dalšího výročí, které letos Zoo Praha slaví: 80 let nepřetržitého chovu koní Převalského. Právě toto erbovní zvíře zahrady inspirovalo pražského primátora Bohuslava Svobodu při jeho zdravici. „Zoo bych popřál, aby i svá další výročí slavila v takové pohodě jako letos a aby se jí dařilo to, co se podařilo u koně Převalského – vracet zvířata do volné přírody,“ uvedl a připomněl tak letošní druhý úspěšný transport koní Převalského do jejich původní vlasti, Mongolska.

S 80. výročím chovu koní Převalského v Praze úzce souvisela i přítomnost hudebníka Jiřího Tichoty. Jeho otec, význačný vědecký pracovník a zootechnik, totiž v roce 1932 zajišťoval přesun prvního chovného páru koní Převalských, Aliho a Minky, do pražské zoo.

Ali s Minkou v Troji přivedli na svět klisničku Heluš, která stála na počátku dlouhé řady pražských hříbat. Zatím poslední z nich, v pořadí už 218., se narodilo letos v srpnu a dnes se dočkalo křtin. Primátor Svoboda a jeho jmenovec, olympionik David Svoboda, dali malé klisničce jméno Querida, které ve španělštině znamená „milovaná, chtěná“. David Svoboda, který se při moderním pětiboji musí vypořádat i s parkurem, se při křtu svěřil, že ke koním má sice dlouhodobě kladný vztah, ale osedlat divokého „převaláka“ by si určitě netroufl.

Martin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo PrahaMartin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo Praha

Martin Stropnický při křtu samičku zubra. Na snímku s primátorem Bohuslavem Svobodou a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem. Foto © Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

Druhého slavnostního křtu se společně s primátorem ujal herec Martin Stropnický. Malou samičku zubra pojmenovali Praha. Stropnický vzkázal lidem, aby „se k sobě chovali alespoň tak hezky jako ke svým domácím zvířatům“.


Symbolem nynějších požárů v Austrálii se stali koalové. Na tomto snímku mládě, sameček Micky, který byl přijat do ošetřování v Healesville Sanctuary ve státě Victoria. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Díky veřejnosti se na pomoc australské fauně během jednoho měsíce podařilo na sbírkovém kontě Zoo Praha shromáždit už 20 milionů korun! Nyní vám nabízíme fotogalerii ze státu Victoria, kam směřuje první část finanční pomoci...

Dnes, v úterý 11. února, je zoo opět otevřena. Těšíme se na vaši návštěvu!
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní