Solární střešní projekt

Ostatní články

03. 04. 2012


17. října 2010

Foto (c) IBC SOLARFoto (c) IBC SOLARPřesně v době, kdy v médiích zuří válka proti stylu aplikace fotovoltaiky v praxi v zemích Koruny české, intenzivně jsme pracovali na dokončení projektu, který vznikl na bázi partnerství a ve spolupráci se společností IBC SOLAR.

Tento ekologicky čistý způsob získávání elektrické energie má totiž určitě své opodstatnění a uplatnění v instituci, jakou je zoologická zahrada, která se snaží, mimo jiné, působit výchovně na své návštěvníky.  V tomto případě je hlavním sdělením skutečnost, že i přes velmi nešťastné a ekonomicky nesmyslné prosazení fotovoltaiky v ČR (ale i v jiných zemích EU) nesmíme zapomínat na prapůvodní smysl a důvod vzniku tohoto systému – ochranu životního prostředí a princip obnovitelných zdrojů.

Logo (c) IBC SOLARLogo (c) IBC SOLARFotovoltaický systém v zoo

V průběhu jara a léta 2010 byl na střeše jedné ze stájí patřících k pavilonu Africký dům instalován fotovoltaický systém, který přímo na místě vyrábí elektrickou energii, a snižuje tak celkové náklady na spotřebovanou elektřinu. Autorem a dodavatelem systému je přední odborník pro oblast fotovoltaiky, společnost IBC SOLAR, přičemž instalaci provedl hlavní odborný partner společnosti v České republice, firma Solární technika Kropf. S celkovým výkonem průměrně 17 kWh vyrobí fotovoltaické zařízení ročně 15 700 kWh solární energie šetrné k životnímu prostředí a klimatu a zabrání tím vyloučení asi 10,36 tun emisí COdo atmosféry.

Solární systém byl financován Německým spolkovým ministerstvem pro hospodářství a technologii (BMWi) a společností IBC SOLAR jako součást „Solárního střešního programu pro získávání zahraničních trhů“, koordinovaného Německou energetickou agenturou Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena). Jedná se v mnoha ohledech o příkladný projekt, který umožňuje působivě demonstrovat výhody solární energie a její přímé využití.

Slavnostní spuštění

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek u příležitosti slavnostního spuštění dne 17. října 2010 uvedl: „Snažíme se chovat ekologicky. Jednou z mých priorit je snižovat energetickou náročnost provozu naší zoologické zahrady a využívat alternativní zdroje energie. Fotovoltaický systém umístěný na střeše stáje u Afrického domu nám přinese úspory a návštěvníkům zajímavé informace“.

Vít Kahle

Foto (c) IBC SOLARFoto (c) IBC SOLAR

Foto © IBC SOLAR – www.ibc-solar.cz


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní