Solární střešní projekt

Ostatní články

03. 04. 2012


17. října 2010

Foto (c) IBC SOLARFoto (c) IBC SOLARPřesně v době, kdy v médiích zuří válka proti stylu aplikace fotovoltaiky v praxi v zemích Koruny české, intenzivně jsme pracovali na dokončení projektu, který vznikl na bázi partnerství a ve spolupráci se společností IBC SOLAR.

Tento ekologicky čistý způsob získávání elektrické energie má totiž určitě své opodstatnění a uplatnění v instituci, jakou je zoologická zahrada, která se snaží, mimo jiné, působit výchovně na své návštěvníky.  V tomto případě je hlavním sdělením skutečnost, že i přes velmi nešťastné a ekonomicky nesmyslné prosazení fotovoltaiky v ČR (ale i v jiných zemích EU) nesmíme zapomínat na prapůvodní smysl a důvod vzniku tohoto systému – ochranu životního prostředí a princip obnovitelných zdrojů.

Logo (c) IBC SOLARLogo (c) IBC SOLARFotovoltaický systém v zoo

V průběhu jara a léta 2010 byl na střeše jedné ze stájí patřících k pavilonu Africký dům instalován fotovoltaický systém, který přímo na místě vyrábí elektrickou energii, a snižuje tak celkové náklady na spotřebovanou elektřinu. Autorem a dodavatelem systému je přední odborník pro oblast fotovoltaiky, společnost IBC SOLAR, přičemž instalaci provedl hlavní odborný partner společnosti v České republice, firma Solární technika Kropf. S celkovým výkonem průměrně 17 kWh vyrobí fotovoltaické zařízení ročně 15 700 kWh solární energie šetrné k životnímu prostředí a klimatu a zabrání tím vyloučení asi 10,36 tun emisí COdo atmosféry.

Solární systém byl financován Německým spolkovým ministerstvem pro hospodářství a technologii (BMWi) a společností IBC SOLAR jako součást „Solárního střešního programu pro získávání zahraničních trhů“, koordinovaného Německou energetickou agenturou Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena). Jedná se v mnoha ohledech o příkladný projekt, který umožňuje působivě demonstrovat výhody solární energie a její přímé využití.

Slavnostní spuštění

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek u příležitosti slavnostního spuštění dne 17. října 2010 uvedl: „Snažíme se chovat ekologicky. Jednou z mých priorit je snižovat energetickou náročnost provozu naší zoologické zahrady a využívat alternativní zdroje energie. Fotovoltaický systém umístěný na střeše stáje u Afrického domu nám přinese úspory a návštěvníkům zajímavé informace“.

Vít Kahle

Foto (c) IBC SOLARFoto (c) IBC SOLAR

Foto © IBC SOLAR – www.ibc-solar.cz


Každý, kdo přespí víc než jednu noc v jednom z vybraných pražských hotelů, dostane od města poukázku (voucher), která držiteli zajistí mimo jiné volný vstup do Zoo Praha. Akce začíná první červencový den.

Pro letošní soutěž jsme vybrali aktuální témata, která po znovuotevření areálu Zoo Praha hodně rezonují mezi návštěvnickou veřejností – nový, atraktivní expoziční celek Darwinův kráter a slůňata, která se na jaře...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní