Jihoamerické křtiny

Ostatní články

26. 01. 2012


Jak se bude jmenovat alpaka? Neděle 29. ledna 2012

Lama alpaka - mládě, foto (c) Tomáš AdamecLama alpaka - mládě, foto (c) Tomáš AdamecTuto neděli proběhnou v Zoo Praha první letošní křtiny. Pokud jste zvědaví, jaké jméno dostane sameček lamy alpaky, přijďte se podívat! Kmotrem malé alpaky se stane spisovatel, etnograf a čestný náčelník indiánského kmene Kikapú, dr. Miloslav Stingl.

Křtiny alpaky, která se narodila v listopadu loňského roku začínají ve 14 hodin v expozici lam v areálu Dětské zoo.

Alpaka je domestikovanou formou lamy (Vicugna pacos). Je to velmi otužilé a nenáročné zvíře, které indiáni odedávna chovají hlavně jako zdroj velmi kvalitní vlny podobající se prachovému peří. Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg a indiáni vlnu využívají při výrobě teplého oblečení.  

„V Zoo Praha se alpaky chovají od roku 1992, kdy přišel první samec ze Zoo Stuttgart. O dva roky později byla dovezena samice z Tierpark Berlín. První mládě se narodilo v roce 1997 a sameček z listopadu 2011 je již pětadvacátým mládětem, které se v Praze narodilo,“ doplňuje vrchní chovatel Dětské zoo Ladislav Žoha.

Tradičně byly alpaky chovány v horní části zoo v sousedství svých divokých příbuzných lam guanako. V souvislosti se stavbou nového areálu pro slony, hrochy a antilopy uvolnily expozici antilopám vraným. Jako domácí plemeno nalezly nový domov v Dětské zoo v expozici s ovcemi kamerunskými, krůtami a domácími kury sumatránkami.

 


Zmije obecná. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Zoo Praha ve svém Teráriu nově představuje čtyři druhy hadů, které se běžně vyskytují na území České republiky: užovku obojkovou, užovku podplamatou, užovku hladkou a zmiji obecnou. Cílem této expozice je ukázat rozdíly mezi...

Chodíte rádi do Zoo Praha? Zajímáte se o dobrou fotografii a jste soutěživí? Pak je tato soutěž určena právě vám!
Přihlášení k newsletteru