Jihoamerické křtiny

Ostatní články

26. 01. 2012


Jak se bude jmenovat alpaka? Neděle 29. ledna 2012

Lama alpaka - mládě, foto (c) Tomáš AdamecLama alpaka - mládě, foto (c) Tomáš AdamecTuto neděli proběhnou v Zoo Praha první letošní křtiny. Pokud jste zvědaví, jaké jméno dostane sameček lamy alpaky, přijďte se podívat! Kmotrem malé alpaky se stane spisovatel, etnograf a čestný náčelník indiánského kmene Kikapú, dr. Miloslav Stingl.

Křtiny alpaky, která se narodila v listopadu loňského roku začínají ve 14 hodin v expozici lam v areálu Dětské zoo.

Alpaka je domestikovanou formou lamy (Vicugna pacos). Je to velmi otužilé a nenáročné zvíře, které indiáni odedávna chovají hlavně jako zdroj velmi kvalitní vlny podobající se prachovému peří. Roční produkce srsti z dospělé lamy je kolem 2 kg a indiáni vlnu využívají při výrobě teplého oblečení.  

„V Zoo Praha se alpaky chovají od roku 1992, kdy přišel první samec ze Zoo Stuttgart. O dva roky později byla dovezena samice z Tierpark Berlín. První mládě se narodilo v roce 1997 a sameček z listopadu 2011 je již pětadvacátým mládětem, které se v Praze narodilo,“ doplňuje vrchní chovatel Dětské zoo Ladislav Žoha.

Tradičně byly alpaky chovány v horní části zoo v sousedství svých divokých příbuzných lam guanako. V souvislosti se stavbou nového areálu pro slony, hrochy a antilopy uvolnily expozici antilopám vraným. Jako domácí plemeno nalezly nový domov v Dětské zoo v expozici s ovcemi kamerunskými, krůtami a domácími kury sumatránkami.

 


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní