Cestovatelská setkání 2012

Ostatní články

15. 01. 2012


Začíná 8. ročník přednáškového cyklu v Zoo Praha!

Zoo Praha ve spolupráci s CK Livingstone připravila již 8. ročník Cestovatelských setkání v Zoo Praha. Vypravte se s námi každý týden na jinou destinaci! Poznejte úžasné krajiny zemí od Afriky, přes Asii až po Jižní Ameriku.

První z Cestovatelských setkání se uskuteční v úterý 17. ledna od 18 hodin. Společně s fotografem Michalem Thomou budete moci obdivovat Bhútán. 

Další přednášky budou probíhat každé úterý až do konce března 2012. Začínáme vždy od 18 hodin ve Vzdělávacím centru Zoo Praha. Pokladna se otevírá 15 minut před začátkem přednášky. Vstupné je 20 Kč.

 

PROGRAM 8. ROČNÍKU PŘEDNÁŠKOVÉHO CYKLU:

Leden

17. 1. Bhútán – Michal Thoma (fotograf)
Poslední Šangri-la se přezdívá Bhútánu, jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Bhútánský král dbá, aby množství cizinců nenarušilo tradiční kulturu tibetského buddhismu, která v hlubokých a obtížně dostupných himálajských údolích vzkvétá po celá staletí.
 
Foto (c) Radek Klimeš Foto (c) Radek Klimeš 24. 1. Afrika a pytláci – Radek Klimeš (fotograf)

Afrika je jediný kontinent, kde žijí divoká zvířata ve velkých počtech, jejich stavy se rychle snižují. Jsme jedna z posledních generací, která vidí velká stáda zvířat v divočině. Všichni máme kořeny v Africe, dala nám život a my jí přinášíme smrt. Africe je nutné splácet dluh. Budou příští generace znát zvířata jen ze zoo?

 

 
31. 1. Svět moře – Steve Lichtag (režisér)

Poutavé a vtipné příběhy v podání velkého vypravěče Steva Lichtaga! Chvíle okouzlení, ale i napětí zažijeme v tajemných mořských hlubinách. Splnění klukovského snu. Svět, který je běžnému suchozemci odepřen a zahalen rouškou tajemství. Pojďme jej společně poodhalit.

 

Únor

Foto (c) Zuzana KačerovskáFoto (c) Zuzana Kačerovská7. 2. Brazílie moje láska – Zuzana Kačerovská (CK Livingstone)

Brazílie si vás okamžitě získá svou přátelskou atmosférou. Společně podnikneme cestu do srdce amazonského pralesa. Kouzla pralesních šamanů a život původního indiánského obyvatelstva. Kontrasty měst. Pohoda i chudoba v Riu de Janeiru. Nikde jinde na světě se neumí lidé tak dobře bavit jako právě zde.

 

 

 
Foto (c) Miloslav Stingl Foto (c) Miloslav Stingl 14. 2. Voodoo a zombie – Miloslav Stingl (spisovatel)
Nejplodnější český spisovatel navštívil 150 států, Novou Guineu jedenáctkrát během 35 let. Cestoval čtrnáctkrát kolem světa, v zahraničí strávil přes 20 let. Z cest připravil 40 knih, 230 vydání ve 31 jazycích, celkem 16 000 000 výtisků. Zabývá se etnologií, studiem národů nejodlehlejších oblastí planety. Je uznávaným odborníkem v celém světě. Vypráví o voodoo i o lidojedech, lovu lebek a zajímavém sexuálním životě domorodců.

 

 

21. 2. Zapomenutý svět Venezuely – Zuzana Pochylá (CK Livingstone)

Cesta do země Simona Bolívara, cesta do země mnoha kontrastů, neuvěřitelných historek, návratu do „socialismu“, ale především, cesta do země s nádhernou přírodou, do „ztraceného“ světa stolových hor, cesta k nejvyššímu vodopádu světa. Cesta mezi indiány kmene Warao v Deltě Orinoka. Jak vypadá země, kde prezident zakázal zpívat ve sprše?

 

 
Foto (c) WolfoviFoto (c) Wolfovi28. 2.  Indonésie, země dětí a slunce – Karel a Jana Wolfovi (cestovatelé)
Cestovatel a fotograf Karel Wolf a zakladatelka občanského sdružení Kintari foundation o.s., Jana Wolfová, vás seznámí s kulturou, tradicemi a přírodou jedinečných indonéských ostrovů, kde s přestávkami strávili již několik let. Podělí se s vámi o své osobní zkušenosti z pobytu v této zemi rýže, slunce a úsměvů přátelských obyvatel. Seznámí vás s rituálními pohřby Toradžů na Sulawesi, s divokou přírodou na Sumatře, bažinami na Siberutu, kde domorodce místo šatů zdobí jen tetování. Proniknete s nimi do tajů hinduistických ceremonií na Bali doprovázených transovými tanci a navštívíte i ostrovy jako je Sumba nebo Lombok, kde jakoby se čas zastavil na liduprázdných bílých písečných plážích a v hliněných chatrčích Sasaků. Na ostrov Lombok také Kintari foundation o.s. směřuje své rozvojové projekty na podporu vzdělání chudých dětí a vy se dozvíte, jaké to je stavět školu právě zde v zapomenutém koutě země.

 

Březen

Foto (c) Rudolf Švaříček Foto (c) Rudolf Švaříček 6. 3. Indie a Dalajlama – Rudolf Švaříček (cestovatel)
Ledové štíty, tropický prales i vyprahlé pouště. Buddhismus, bönismus, hinduismus, džinismus, sikhismus, islám, šamanismus i erotické tantrické kreace. Žádná světová superstar nezpůsobí v Ladaku větší ohlas než Jeho Svatost dalajlama...

 

 

 

 
Foto (c) Přemysl RabasFoto (c) Přemysl Rabas13. 3. Tanzanie – Přemysl Rabas (zoolog)

Nejen proslavený park Serengeti a kráter Ngoro ngoro se stády zvířat, ale také méně známé parky v centru země mohou přinést nevšední zážitky svým unikátním společenstvím zvířat. Některé druhy nemůžete potkat nikde jinde než zde. Navíc se v národním parku Mkomazi  začali rozmnožovat čeští černí nosorožci.

 

 

 
Foto (c) Tomáš Šamil Raděj Foto (c) Tomáš Šamil Raděj 20. 3. Jemen a Sokotra – Tomáš Šamil Raděj (CK Livingstone)

Jemen a Sokotra - divoký a ryzí Jemen, nezkrotní jemenští horalové a úžasná terasovitá políčka v zemi, která patří v arabském světě k nejchudším, ale zároveň k nejnádhernějším krajinám. Sokotra - unikátní  ostrov s kromobyčejnou faunou i flórou, které výmluvně spadají pod ochranu organizace UNESCO. Fotogenické toulky úžasnou přírodou. 

 

 

 
Foto (c) Darja Milošová Foto (c) Darja Milošová 27. 3. Nepál, horní Nepál – Darja Milošová (CK Livingstone)
Země plná úsměvů a možná i splněných přání.... Od civilizace stále odříznuta oblast naplněná zvláštním klidem. Cesta západním Nepálem až k hranicím s Tibetem nám ukáže život pastevců jaků známý z filmu Erica Valliho "Himalaya". Pětitisícová sedla s výhledem na zasněženou Daulághirí. Okamžiky, na které není možné zapomenout a které byste si ani v nejbujnější fantazii nedokázali představit.... Bonusem večera je seznámení s himalájskou viagrou.... Funguje?
 

Samice supa mrchožravého Bojana kroužící nad svahy východních Rodop. Bojana je prvním supem mrchožravým odchovaným v lidské péči, který se po své cestě do Afriky vrátil zpět na Balkán. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Samice supa mrchožravého Bojana ze Zoo Praha je nadějí pro budoucnost svého druhu.

Pokladny a pavilony jsou otevřeny do 19.00, v areálu můžete zůstat až do 21.00. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zoo Praha je již otevřena na 100 % kapacity. Počet lidí v pavilonech je limitován tak, aby bylo možné dodržet 1,5 metrový rozestup...
Přihlášení k newsletteru