Zoo Praha má základnu ve střední Africe!

Ostatní články

10. 01. 2012


19. prosince 2011

Zoo Praha má v bezplatném užívání část základny v Somalomo na okraji Biosférické rezervace Dja, která je součástí Světového kulturního dědictví. Zde bude mít základnu projekt Toulavý autobus. Foto Miroslav BobekZoo Praha má v bezplatném užívání část základny v Somalomo na okraji Biosférické rezervace Dja, která je součástí Světového kulturního dědictví. Zde bude mít základnu projekt Toulavý autobus. Foto Miroslav BobekNa základě smlouvy právě uzavřené se Service de Conservation de la Reserve de Biosphère du Dja má Zoo Praha na pět let v bezplatném užívání část základny v Somalomo. Tato základna leží na okraji tropických deštných lesů v jihovýchodním Kamerunu a měla by od nynějška sloužit připravovanému projektu Toulavý autobus i českým vědcům a studentům. Žádná česká zoo dosud obdobným zařízením ve světě nedisponovala.

„Uzavření této svým způsobem ojedinělé smlouvy je výsledkem naší dlouholeté práce v Kamerunu i v dalších zemích střední Afriky,“ uvedl po podpisu smlouvy ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Díky podpoře české veřejnosti jsme středoafrickým školákům distribuovali tisíce knih gorilích pohádek, které v nich vzbuzují vztah k přírodě, dodávkami materiálu a vybavení podporujeme strážce pralesa a spolupracujeme rovněž se záchrannou stanicí Limbe Wildlife Centre. Shodou okolností právě v těchto dnech odchází do Afriky další velká zásilka, která obsahuje mimo jiné deset tisíc výtisků omalovánek s příběhem o zlých pytlácích a chytrých gorilách a pět tisíc balení pastelek. Zde v Africe však nyní intenzívně připravujeme zejména projekt Toulavý autobus. Autobus, který chceme pořídit, by měl děti z pralesních oblastí vozit do Limbe či Mefou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory.“

Zoo Praha dlouhodobě podporuje vzdělávání místních dětí. V minulých letech vypravila do Afriky knížky gorilích pohádek. Nyní připravila pro děti omalovánky s příběhem o zlých pytlácích a chytrých gorilách. Foto Miroslav BobekZoo Praha dlouhodobě podporuje vzdělávání místních dětí. V minulých letech vypravila do Afriky knížky gorilích pohádek. Nyní připravila pro děti omalovánky s příběhem o zlých pytlácích a chytrých gorilách. Foto Miroslav BobekProjektu Toulavý autobus a dalším vzdělávacím aktivitám Zoo Praha je v Somalomo k dispozici křídlo administrativní budovy se dvěma vybavenými kancelářemi a polovina ubytovací budovy s velkým obytným prostorem, dvěma ložnicemi, kuchyní a příslušenstvím. Českým studentům či vědcům je vyhrazena část další z ubytovacích budov.

Toulavý autobus by měl poprvé vyjet na sklonku příštího roku, již nyní se však k němu přihlásily např. kamerunský Tropical forest and Rural Development nebo Limbe Wildlife Centre. Podpořit tento projekt lze zasláním libovolného příspěvku na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, zřízené Zoologickou zahradou hl. m. Prahy, č. ú. 43-6804660247/0100, a do zprávy pro příjemce uvést heslo “Toulavý autobus“.

„Projekty jako je návrat koní Převalského do Mongolska nebo připravovaný Toulavý autobus patří k úkolům moderních zoologických zahrad. Zoo Praha se nyní i v tomto směru přibližuje světové špičce,“ uzavírá Bobek.

Toulavý autobus na Facebooku: www.facebook.com/toulavyautobus.

 

Zoo Praha má základnu ve střední Africe!


Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...

Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní