Hlasování ukončeno!

Ostatní články

01. 07. 2011


Bavíme zvířata

Papoušci ara budou v sobotu 2. července 2011 v 10.00 vyzobávat dobroty z borových šišek a nosálové si budou v 11.20 lámat hlavu, jak získat krmení z hlavolamů.

Přijďte se podívat, jestli jste vybrali tu správnou hračku!

Další možnost ovlivnit zábavu našim zvířatům budete mít 17. 7., 31. 7., 13. 8., 27. 8., 10. 9. a 24. 9.

Na letošní léto jsme pro vás připravili novinku. Mohli jste ovlivnit, s jakými hračkami si budou hrát některá zvířata v Zoo Praha. Každých 14 dní můžete hlasováním na Facebooku vybrat, čím se bude bavit vždy jiná dvojice zvířat.

Proč jsou hračky pro zvířata důležité?

V moderních zoologických zahradách je enrichment nedílnou součástí chovu zvířat. Enrichment lze přeložit jako obohacení, v našem případě ve významu obohacení prostředí zvířat o nejrůznější podněty, které zlepšují kvalitu jejich života. Může jít o hračky stimulující přirozené instinkty zvířat, potravu, k jejímuž získání musí zvířata vynaložit námahu, vůně, zvuky a další podněty nebo třeba o trénink zvířat.

V druhém hlasování, které probíhalo až do 30. června 2011, jste mohli vybírat hračku pro papoušky a nosála.

Jak dobře jste vybrali zvířatům zábavu, se budete moci přesvědčit v sobotu 2. července.

Papoušci ara a kakadu

Ve společné expozici poblíž hlavního vchodu chováme skupinu velkých papoušků, kterou tvoří ara ararauna, ara zelenokřídlý a kakadu bílý. Arové patří k největším papouškům na světě, žijící v pralesech Jižní Ameriky, kde ve velkých hejnech hledají potravu v korunách stromů. I proto umějí velmi dobře šplhat a zavěšovat se na větve. Kakaduové pocházejí z australoasijské oblasti a jsou známi jako velmi aktivní a činorodí ptáci, schopní rozebrat nejen dřevěné bidélko, ale i oddělit matku od šroubku nebo si odemknout zámek klece, pokud v něm chovatel zapomněl klíč. Pokud dostanou papoušci novou hračku, mohou váhat i několik desítek minut a čekat, kdo se z hejna odváží jako první. Jakmile však jeden překoná strach z novinky, začnou si hrát všichni. Hračky, ze kterých můžete vybírat, naši papoušci již znají a dlouhé čekání na výsledek odpadá. 

Jakou hračku prozkoumají naši papoušci: 

 • Foto (c) František Šustaa) Hračky z pleteného proutí – zelené vrbové větvičky jsou pro papoušky vítaným doplňkem stravy. Spletené pruty se navíc výborně hodí ke šplhání.

 

 

 

 • Foto (c) František Šustab) Borové šišky – pod lupínky velkých borových šišek jsou schovaná semínka a další dobroty, které papoušci obratně vytáhnou pomocí zahnutého zobáku a šikovného jazyka. Papouščí zobák je pro takový úkol vhodným nástrojem, ještě lépe se ale hodí ke štípání tvrdých předmětů, jakými jsou právě borové šišky.

 

 

 • Foto (c) František Šustac) Zavěšené hračky z bambusu a řetízku – tyto hračky zaujmou papoušky nejen tím, že jsou složeny z několika pohyblivých částí, ale i svým chutným obsahem. Pro papoušky je zábavou rozebírat hračku na jednotlivé součástky.

 

 

 

 

Nosál červený

Nosálové jsou hravé šelmy s denní aktivitou, které vynikají nejen dobrým čichem, ale šikovnými packami, schopností šplhat a hlavně velkou zvědavostí. Naši chovnou skupinu tvoří dva samci a tři samice.

Jakou hračku prozkoumají naši nosálové: 

 • Foto (c) František Šustaa) Hračky z hasičských hadic – hadice představují levný a užitečný materiál na výrobu nejrůznějších hraček vhodných nejen ke šplhání, ale i ke schovávání potravy. Zvlášť mladý samec Dinďa a samička Ií je dokáží využít jako akrobati.

 

 

 

 

 • Foto (c) František Šustab) Voňavé hračky – nosálové milují nové pachy a to nejen přírodní, ale i běžné parfémy. Pokud najdou vhodný navoněný předmět, parfémují si jeho vůní srst na ocase a pročesávají si jí předními packami.

 

 

 • Foto (c) František Šustac) Hlavolamy se schovanou potravou – drobné hračky z bambusu nebo velkých borových šišek jsou výzvou hlavně pro šikovné nosálí přední končetiny.

 

 

 


Jedním z významných in-situ projektů Zoo Praha je reintrodukce supů mrchožravých na Balkán. Projekt zaměřený na zvýšení volně žijící populace tohoto ohroženého (na Balkáně dokonce kriticky) druhu probíhá ve spolupráci BSPB (BirdLife Bulgaria), ochranářské organizace Green Balkans, VCF (Vulture Conservation Foundation) a Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

S cílem přispět k lepšímu informování veřejnosti o ohrožených druzích a jejich ochraně je letošní ročník soutěže Czech Nature Photo rozšířen o novou kategorii, kterou zaštiťuje Zoo Praha. Stejně jako u ostatních kategorií...

Zoo Praha se zapojila do unikátní kampaně Ukradená divočina! Fotografie v areálu zoo upozorňují mj. na otravy dravců karbofuranem nebo na suvenýry ze zvířat i zabíjení tygrů pro tradiční asijskou medicínu.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní