Bavíme zvířata

Ostatní články

28. 06. 2011


Papoušci a nosál - 2. července 2O11

Na letošní léto jsme pro vás připravili novinku. Poprvé jste 18. 6. mohli ovlivnit, s jakými hračkami si budou hrát některá zvířata v Zoo Praha. Každých 14 dní můžete hlasováním na Facebooku vybrat, čím se bude bavit vždy jiná dvojice zvířat.

Proč jsou hračky pro zvířata důležité?

V moderních zoologických zahradách je enrichment nedílnou součástí chovu zvířat. Enrichment lze přeložit jako obohacení, v našem případě ve významu obohacení prostředí zvířat o nejrůznější podněty, které zlepšují kvalitu jejich života. Může jít o hračky stimulující přirozené instinkty zvířat, potravu, k jejímuž získání musí zvířata vynaložit námahu, vůně, zvuky a další podněty nebo třeba o trénink zvířat.

 

Jak dobře jste vybrali zvířatům zábavu, se budete moci přesvědčit v sobotu 2. července.  V 10 hodin budeme bavit papoušky ara a kakadu a v 11.20 nosály červené.

Papoušci ara a kakadu

Ve společné expozici poblíž hlavního vchodu chováme skupinu velkých papoušků, kterou tvoří ara ararauna, ara zelenokřídlý a kakadu bílý. Arové patří k největším papouškům na světě, žijící v pralesech Jižní Ameriky, kde ve velkých hejnech hledají potravu v korunách stromů. I proto umějí velmi dobře šplhat a zavěšovat se na větve. Kakaduové pocházejí z australoasijské oblasti a jsou známi jako velmi aktivní a činorodí ptáci, schopní rozebrat nejen dřevěné bidélko, ale i oddělit matku od šroubku nebo si odemknout zámek klece, pokud v něm chovatel zapomněl klíč. Pokud dostanou papoušci novou hračku, mohou váhat i několik desítek minut a čekat, kdo se z hejna odváží jako první. Jakmile však jeden překoná strach z novinky, začnou si hrát všichni. Hračky, ze kterých můžete vybírat, naši papoušci již znají a dlouhé čekání na výsledek odpadá.

Jakou hračku prozkoumají naši papoušci? Budou to:

 • Foto (c) František Šustaa) Hračky z pleteného proutí – zelené vrbové větvičky jsou pro papoušky vítaným doplňkem stravy. Spletené pruty se navíc výborně hodí ke šplhání.

 

 

 

 • Foto (c) František Šustab) Borové šišky – pod lupínky velkých borových šišek jsou schovaná semínka a další dobroty, které papoušci obratně vytáhnou pomocí zahnutého zobáku a šikovného jazyka. Papouščí zobák je pro takový úkol vhodným nástrojem, ještě lépe se ale hodí ke štípání tvrdých předmětů, jakými jsou právě borové šišky

 

 

 • Foto (c) František Šustac) Zavěšené hračky z bambusu a řetízku – tyto hračky zaujmou papoušky nejen tím, že jsou složeny z několika pohyblivých částí, ale i svým chutným obsahem. Pro papoušky je zábavou rozebírat hračku na jednotlivé součástky.

 

 

 

 

 

 

Nosál červený

Nosálové jsou hravé šelmy s denní aktivitou, které vynikají nejen dobrým čichem, ale šikovnými packami, schopností šplhat a hlavně velkou zvědavostí. Naši chovnou skupinu tvoří dva samci a tři samice.

Jakou hračku prozkoumají naši nosálové? Budou to:

 • Foto (c) František Šustaa) Hračky z hasičských hadic – hadice představují levný a užitečný materiál na výrobu nejrůznějších hraček vhodných nejen ke šplhání, ale i ke schovávání potravy. Zvlášť mladý samec Dinďa a samička Iíííí je dokáží využít jako akrobati.

 

 

 

 

 • Foto (c) František Šustab) Voňavé hračky – nosálové milují nové pachy a to nejen přírodní, ale i běžné parfémy. Pokud najdou vhodný navoněný předmět, parfémují si jeho vůní srst na ocase a pročesávají si jí předními packami

 

 

 • Foto (c) František Šustac) Hlavolamy se schovanou potravou – drobné hračky z bambusu nebo velkých borových šišek jsou výzvou hlavně pro šikovné

Symbolem nynějších požárů v Austrálii se stali koalové. Na tomto snímku mládě, sameček Micky, který byl přijat do ošetřování v Healesville Sanctuary ve státě Victoria. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Díky veřejnosti se na pomoc australské fauně během jednoho měsíce podařilo na sbírkovém kontě Zoo Praha shromáždit už 20 milionů korun! Nyní vám nabízíme fotogalerii ze státu Victoria, kam směřuje první část finanční pomoci...

Dnes, v úterý 11. února, je zoo opět otevřena. Těšíme se na vaši návštěvu!
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní