Oslava druhých narozenin Moji - 16. 12. 2006

Ostatní články

18. 12. 2006


Reportáž

V sobotu 16.12. jsme měli velký den - slavili jsme společně s našimi hosty a návštěvníky druhé narozeniny gorilky Moji.

Program byl bohatý a začínal už v 10.30 v přednáškovém sále setkáním s ošetřovatelem goril, Markem Ždánským, který zde zajímavě vyprávěl o gorilí skupině, o svých afrických cestách za gorilami, o příchodu gorilího samce Richarda, a samozřejmě - hlavně o Moje. Proběhla zde autogramiáda půvabné fotografické knížky "Moja, příběh gorilí slečny", kterou s Markovým textem a krásnými snímky Pavla Potkányho vydalo ve spolupráci se zoo nakladatelství Argo. Beseda a autogramiáda se pak opakovaly ještě jednou v 15.00 hodin.

V přednáškovém sále se také po celý den promítaly filmové záběry goril (naše vlastní i z natáčení "Odhalených") a návštěvníci mohli rovněž shlédnout fotografickou výstavu "Z rodinného alba gorilky Moji".

Vlastní oslava se odehrála od 12 hodin před pavilonem goril. O dobrou atmosféru se postarali bubeníci a kejklíři z "Wagabundus collective", kteří bavili návštěvníky před i po slavnostním aktu. Trojlístek gratulantů tvořili Jaroslav Svěcený, Kateřina Brožová a Ester Kočičková, která opět nezklamala a rozesmála celé auditorium svou vtipnou moravskou "palidovkou" neboli mystifikací, přehranou z malého magnetofonu - Ester nám tento text věnovala:

Povídajú ľudé z vesnice / že máš nožky jako opice / Povídajú ženské ze sila / že si pěkná jako gorila! / Nedbám na to, hoja / frajárečko moja / Baladria hoja / ty si celá Moja! / Že si celá moja, ej / zanechám i zboja, ej / A že jsem tvůj galán / olůpem ti banán! Ej!

Pan ředitel v roli moderátora obstaral rozhovory se všemi třemi hosty, včetně rozhovoru s Markem Ždánským, který převzal dary pro Moju - od Jaroslava Svěceného CD s klasickou hudbou, od Kateřiny Brožové a její dcerky kytici mrkví, ovoce a plyšáka, od Ester Kočičkové kromě písně plyšovou opičku. Po přípitku se hosté spolu s novináři přemístili do pavilonu, kde čekalo na gorily překvapení - figuríny ošetřovatelů oblečené do jejich autentických pracovních uniforem s obličejem, tvořeným fotografií toho kterého ošetřovatele goril, s kapsami naditými pamlsky, které mají gorily rády. Čekali jsme, že to bude otázka vteřin, než zvířata figuríny rozcupují na kousky. Gorily však obezřetně oblézali své "ošetřovatele" a jako správné kapsářky, šacovali kapsy a všechny záhyby, kam jsme před tím schovali jejich dobroty. Pouze Richard se ostentativně držel stranou a pozoroval vše z povzdálí. Inu, neustoupí přeci jen tak snadno ze svých pozic zdravého konzervatizmu...

Oslava druhých narozenin Moji - 16.12.2006


Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...

Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní