Oslava narozenin orangutana Kamy - 27.6.2006

Ostatní články

27. 06. 2006


Reportáž

 

Kama je prvním orangutanem, který se narodil nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad. Jeho rodiče, samice Soňa a samec Bimbo, přišli do pražské zoo jako mláďata a pocházeli ze Sumatry.

Kama se narodil 27. 6. 1971, jeho matka se však o něj nedokázala postarat, a tak byl odchován uměle. Pečovali o něj stálí chovatelé. První dny trávil v běžném dětském inkubátoru a později vyrůstal v prostředí karantény. Jeho pečovatelka Božena Gottfriedová do vozila v kočárku na procházky. Jakmile začal sám lézt, chodil na „hřiště“ před budovou statku, kde měl svou vlastní prolézačku. Několik let se pohyboval v podstatě volně, než začal být natolik silný, že bylo zapotřebí ho přestěhovat do pavilonu opic. Jeho pečovatelé však za ním museli zpočátku denně chodit, aby mu nebylo smutno.

Jako dospělý dostal Kama partnerku – samičku Upitu. S ní se v roce 1999 stěhoval na přechodnou dobu do hodonínské zoo, protože starý pavilon byl určen k demolici. To již byla Upita březí a po několika měsících porodila zdravé mládě – samečka Filipa. Protože však měli chovatelé pochybnosti o zdárném průběhu odchovu, raději mládě odebrali a zpočátku o něj pečovali sami. Proto se samice dostala opět do říje a zabřezla neobvykle brzy. O rok později se Filipovi narodil sourozenec – opět sameček, který dostal jméno Pagi. Upita přijala i starší mládě zpět a v roce 2004 se kompletní rodina nastěhovala do zbrusu nového pavilonu Indonéská džungle v pražské zoo.

Oslava Kamových narozenin proběhla v úterý 27. 6. ve 13.30 před venkovní expozicí orangutanů (u pavilonu Indonéská džungle). Kamovi popřál  i dlouholetý ředitel pražské zoo, pan prof. Zdeněk Veselovský a předal mu výborný ovocný dort, který Kamovi darovala Cukrárna a pekařství U Libeňského zámečku.

Oslava narozenin orangutana Kamy - 27.6.2006


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní