DVOJČATA PAND ČERVENÝCH ZE ZOO PRAHA OBOHATÍ EVROPSKÝ CHOV

Ostatní články

Zoo Praha  |  07. 04. 2022


V rámci Evropského chovného programu (EEP) odjela včera odpoledne desetiměsíční samička pandy červené do dánské zoologické zahrady Aalborg. Brzy pražskou zoo opustí i její bratr, ten zamíří do Der Grüne Zoo Wuppertal v západním Německu. Obě dvojčata tak svými geny obohatí evropský chov tohoto ohroženého druhu.

Historicky první dvojčata pandy červené odchází ze Zoo Praha. O tom, kam obě mláďata zamíří, rozhodl koordinátor Evropského chovného programu (EEP). Na snímku vlevo sameček, vpravo samička. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha Historicky první dvojčata pandy červené odchází ze Zoo Praha. O tom, kam obě mláďata zamíří, rozhodl koordinátor Evropského chovného programu (EEP). Na snímku vlevo sameček, vpravo samička. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Tato mláďata jsou významná hned dvojím způsobem – jednak jde o historicky první dvojčata pand červených narozená v Zoo Praha a především jejich otec byl velmi geneticky cenným jedincem. Všichni jeho potomci jsou tedy významným přínosem do genetické rozmanitosti chovu těchto ohrožených zvířat v Evropě,“ nastiňuje význam odchovu mláďat pand červených v Zoo Praha její ředitel Miroslav Bobek.

V oblastech jejich přirozeného výskytu, ve vysokohorských oblastech Číny, Indie, Bhútánu a Barmy, ohrožuje pandy červené především lov a úbytek přirozeného prostředí. Jejich kožešina v čínském Yunanu symbolizuje šťastná manželství a šijí se z ní novomanželské čapky. Proto byl tento druh již na počátku 90. let minulého století zařazen na Červený seznam ohrožených druhů IUCN, kde se nyní nachází v kategorii ohrožených.

Pandy červené patří mezi velmi choulostivé šelmy a jejich chov je náročný. Dvojčata jsou třetím a čtvrtým úspěšně odchovaným mládětem v Zoo Praha, která tyto atraktivní savce chová již od roku 1955. Spolu s odchodem dvojčat je také plánován příchod nového samce, který vytvoří chovný pár s matkou dvojčat, bezmála tříletou samicí Regicou.

„Obě dvě dvojčata zdědila obličejovou kresbu právě po své matce Regice a jsou si neskonale podobná. Jediným rozlišovacím znamením jsou jejich hnědé skvrny pod očima, tzv. slzy. Sameček je také povahově průbojnější, i když ani samička si s ním v dovádění nezadá,“ vysvětluje rozdíly mezi sourozenci vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

Pandy červené mohou návštěvníci pozorovat nejlépe v ranních hodinách a kolem poledne v jejich venkovním výběhu poblíž hlavního vchodu, kdy dostávají krmnou dávku v podobě bambusu a sušenek pro listožravce.

Foto_3_D85_4819_export.jpgObě dvě dvojčata zdědila obličejovou kresbu po své matce a všechna tři zvířata si tak jsou velmi podobná. Na fotografii zleva sameček, samička a samice Regica. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha


Liberecký kraj vyhlašuje výběrové řízení na pracovní místo: ŘEDITEL/ŘEDITELKA PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE ZOO LIBEREC

Ve čtvrtek v podvečer se našim orangutanům sumaterským podařilo rozpojit dva díly nerezové sítě venkovního výběhu pavilonu Indonéská džungle a vydali se na průzkum bezprostředního okolí. Vzápětí však zasáhli chovatelé a...
Přihlášení k newsletteru