Otevření expozice dikobrazů a restaurace Gaston, křtiny želvy pardálí - 30.7.2005

Ostatní články

30. 07. 2005


Reportáž

V sobotu, 30. července 2005, proběhla další z malých slavností v tomto létě plném novinek. Otevřeli jsme expozici dikobrazů, restauraci Gaston (zpřístupněna byla zatím terasa) a pokřtili jsme mládě želvy pardálí. Vše začalo v 11.00 hodin a hostem dne se stala naše příznivkyně a dlouholetá sousedka paní Dana Zátopková.

V úvodním rozhovoru šarmantní sportovkyně  zavzpomínala na některé z událostí, které s sebou přineslo více než třicetileté bydlení v sousedství zoologické zahrady. Zažila například, když uprchli vlci (kteří však zamířili spíše do opačné části, tedy do Podhoří, a byli nakonec pochytáni) nebo když se náhle na sousedově bříze objevilo 27 výrů, z nichž dva odolávali nástrahám chovatelů a každou noc se ozývali z areálu blízkého brazilského velvyslanectví.

Nechyběly ani vzpomínky na zvířata, která paní Dana zažila tak říkajíc na vlastní kůži už jako dítě - malého srnečka s poraněnou nohou jménem Duda či mladou sojku (které nejvíc chutnalo syrové kynuté těsto a bílá káva). S manželem Emilem vždy měli doma psa.

První povinností našeho hosta bylo pokřtění vzácného mláděte želvy pardálí. A protože měla jako dítě želvičku Žužu (jelikož stále něco žmoulala v tlamičce) a protože je to jméno použitelné pro samce i pro samici, zvolila pro svou kmotřenku, která se jí téměř ztrácela v dlani, stejné jméno.

Následovalo slavnostní přestřižení pásky a otevření expozice dikobrazů. Návštěvníkům se v ní představil sameček, který se narodil a vyrůstal v pražské zoo. Před povodní obýval starší expozici proti výběhu nosorožců (dnes kapybar a tapírů) a před velkou vodou dokázal uprchnout přes celý kopec až ke staveništi pavilonu Indonéská džungle, kde ho chovatelé našli a přemístili do zázemí. Do nové expozice ho z přenosné bedny vypustil inspektor chovu zvířat pan A. Vaidl. Sameček se návštěvníkům ukázkově předvedl, zahrozil, zachřestil bodlinami a pak se uchýlil do soukromí své ubikace, protože denní světlo nemá moc rád.Současně s expozicí dikobrazů byla zpřístupněna terasa restaurace Gaston, která je symbolicky věnována památce slavného povodňového zvířete, lachtaního samce Gastona.

Nakonec paní Dana Zátopková popřála želvičce Žužu i dikobrazovi, aby se jim a ostatním zvířecím obyvatelům zoo dobře dařilo a aby je chodili obdivovat jen přátelští a hodní návštěvníci.

.

Otevření expozice dikobrazů a restaurace Gaston, křtiny želvy pardálí - 30.7.2005


Od 1. do 30. června 2020 je v platnosti vstup příslušníků Integrovaného záchranného systému a pracovníků ve zdravotnictví za 1 Kč. Zoo Praha jim tak chce poděkovat za nasazení, s nímž v první linii čelili epidemii koronaviru.

Od pondělí 25. května jsou znovu otevřeny vnitřní expozice, pavilony, restaurace, hřiště a pokladny. I nadále jsou v platnosti některé omezující podmínky, které se týkají zejména denního počtu návštěvníků, nošení roušek a...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní