Otevření expozice dikobrazů a restaurace Gaston, křtiny želvy pardálí - 30.7.2005

Ostatní články

30. 07. 2005


Reportáž

V sobotu, 30. července 2005, proběhla další z malých slavností v tomto létě plném novinek. Otevřeli jsme expozici dikobrazů, restauraci Gaston (zpřístupněna byla zatím terasa) a pokřtili jsme mládě želvy pardálí. Vše začalo v 11.00 hodin a hostem dne se stala naše příznivkyně a dlouholetá sousedka paní Dana Zátopková.

V úvodním rozhovoru šarmantní sportovkyně  zavzpomínala na některé z událostí, které s sebou přineslo více než třicetileté bydlení v sousedství zoologické zahrady. Zažila například, když uprchli vlci (kteří však zamířili spíše do opačné části, tedy do Podhoří, a byli nakonec pochytáni) nebo když se náhle na sousedově bříze objevilo 27 výrů, z nichž dva odolávali nástrahám chovatelů a každou noc se ozývali z areálu blízkého brazilského velvyslanectví.

Nechyběly ani vzpomínky na zvířata, která paní Dana zažila tak říkajíc na vlastní kůži už jako dítě - malého srnečka s poraněnou nohou jménem Duda či mladou sojku (které nejvíc chutnalo syrové kynuté těsto a bílá káva). S manželem Emilem vždy měli doma psa.

První povinností našeho hosta bylo pokřtění vzácného mláděte želvy pardálí. A protože měla jako dítě želvičku Žužu (jelikož stále něco žmoulala v tlamičce) a protože je to jméno použitelné pro samce i pro samici, zvolila pro svou kmotřenku, která se jí téměř ztrácela v dlani, stejné jméno.

Následovalo slavnostní přestřižení pásky a otevření expozice dikobrazů. Návštěvníkům se v ní představil sameček, který se narodil a vyrůstal v pražské zoo. Před povodní obýval starší expozici proti výběhu nosorožců (dnes kapybar a tapírů) a před velkou vodou dokázal uprchnout přes celý kopec až ke staveništi pavilonu Indonéská džungle, kde ho chovatelé našli a přemístili do zázemí. Do nové expozice ho z přenosné bedny vypustil inspektor chovu zvířat pan A. Vaidl. Sameček se návštěvníkům ukázkově předvedl, zahrozil, zachřestil bodlinami a pak se uchýlil do soukromí své ubikace, protože denní světlo nemá moc rád.Současně s expozicí dikobrazů byla zpřístupněna terasa restaurace Gaston, která je symbolicky věnována památce slavného povodňového zvířete, lachtaního samce Gastona.

Nakonec paní Dana Zátopková popřála želvičce Žužu i dikobrazovi, aby se jim a ostatním zvířecím obyvatelům zoo dobře dařilo a aby je chodili obdivovat jen přátelští a hodní návštěvníci.

.

Otevření expozice dikobrazů a restaurace Gaston, křtiny želvy pardálí - 30.7.2005


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní