Detektivka z prostředí Zoo Praha - Osamělý mrtvý muž

Ostatní články

Jiří Novák  |  25. 04. 2017


Zoo Praha přináší nové vydání detektivky „Osamělý mrtvý muž“ od Václava Erbena. Příběh odehrávající se v pražské zoo, začal poprvé vycházet v roce 1972 v tehdejší Mladé frontě na pokračování s názvem „Kopyty osla kiang“. Jako kniha byla detektivka poprvé vydána v roce 1975 se současným názvem. Zoo Praha jí nyní přináší ve speciální úpravě s dobovou fotografickou přílohou a s doslovem, který popisuje tehdejší úspěchy pražské zoo.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Děj detektivního příběhu Václava Erbena zavádí čtenáře do pražské zoologické zahrady na přelomu 60. a 70. let minulého století. Některá místa z detektivky můžete navštívit i dnes, jiná už dávno odnesl čas a změnila se k nepoznání. Také divoký osel kiang zde v té době žil a Zoo Praha kiangy stále chová. Návštěvníci je najdou v horní části zoo, podél cesty ke Gočárovým domům.

Reálnou předlohou románového ředitele zoologické zahrady dr. Zbyňka Velenínského byl dlouholetý ředitel pražské zoo dr. Zdeněk Veselovský. Ten sice nenosil pumpky ani kostkovanou košili (jak je v knize popisován), ale lulku kouřil a o housata hus kuřích (scéna, kdy se v knize poprvé potkává s kapitánem Exnerem, se odehrává právě u hus kuřích) i jiných vrubozobých se zajímal. Václava Erbena zasvětil do mnoha provozních tajů zoologické zahrady, takže se leckteré scény popisované v Osamělém mrtvém muži mohly docela dobře skutečně odehrávat.

Knihu „Osamělý mrtvý muž“ můžete zakoupit v našem e-shopu ZDE a máme pro vás připraveny i dva cenově zvýhodněné retro balíčky odkazující na úspěšná 70. léta pražské zoo. Můžete si pořídit detektivku se čtyřmi záložkami s obrázky zvířat od Jany Rožánkové nebo při čtení knihy upíjet kávu z velmi povedeného retro šálku s logem koně Převalského.


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní