Nebezpečné známosti u varanů komodských

Novinky u zvířat

Zuzana Karlíková  |  30. 03. 2016


U varanů komodských - stejně jako u jiných zvířat a koneckonců i lidí - může první setkání budoucích partnerů skončit úspěchem nebo také pořádným fiaskem. V Zoo Praha se proto napjatě očekávalo, jak dopadne první schůzka samic Raunchy a Stříbřenky se samcem Rakastanem. Tento sameček je totiž oproti samicím nejen mladší a drobnější, ale také velmi plachý, a proto měli chovatelé jisté pochybnosti o úspěchu setkání.

Varan komodský. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Varan komodský. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Rakastan se vylíhl 5. srpna 2011 v Los Angeles a do Prahy přijel v rámci vzájemné výměny v červnu následujícího roku. V porovnání s pražskými vrstevníky byl od začátku slabší a trochu neduživý. Samice Raunchy a Stříbřenka pocházejí z chovu pražské zoo a vylíhly se 22. a 26. srpna 2010. Tato trojice také zažila evakuaci při povodních v roce 2013.

Na konci roku 2015 přišel u mladých samiček konečně ten pravý čas pro první zabřeznutí. U varanů je velmi důležité tuto příležitost nepromeškat, protože se tím zároveň předchází možným reprodukčním potížím, které by v budoucnosti mohly nastat. Na drobného plachého samečka tak ale byla připravena náročná zkouška. Hrozilo totiž nebezpečí, že samice mladého samce nepřijmou nebo dokonce napadnou. „Celé trio bylo od listopadu 2015 umístěno v karanténě v boxech tak, aby byli ve vizuálním i pachovém kontaktu a seznámili se,“ popisuje přípravy na setkání tváří v tvář kurátor plazů Petr Velenský.

Začátkem března byli všichni tři varani přemístěni do výběhu v zázemí, avšak samice zůstaly uzavřené v boxech a samečkovi tak bylo umožněno zvyknout si na nové prostředí a přijmout ho za své teritorium. Po týdnu pak byli všichni tři jedinci nejdříve pro jistotu důkladně nakrmeni a následně byly samice konečně vypuštěny k samci. „K našemu velkému překvapení se samec od začátku nechoval k samicím submisivně. 20. března jsme pozorovali první náznaky námluv, ty se stupňovaly, samice Raunchy začala reagovat pozitivně a 26. března došlo k páření,“ uvádí kurátor plazů Petr Velenský.

Rakastan tedy ve své velké životní zkoušce uspěl a zhruba za měsíc se tak možná se samičkou Raunchy dočkají své první snůšky.


Sloní samička se narodila v pátek nad ránem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní...

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní