Mezinárodní den gibonů

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  22. 10. 2015


Oslavte s námi Mezinárodní den gibonů, který upozorňuje na dramatický úbytek těchto dlouhorukých primátů v jejich asijské domovině.

Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

29. července 2015 se v pražské zoo narodilo mládě gibona stříbrného – vůbec první svého druhu v historii českých a slovenských zoologických zahrad. Mladý sameček se hned po svém narození stal miláčkem všech návštěvníků, kteří měli to štěstí a spatřili ho na břiše matky Alangalang.

V zoologických zahradách celého světa žije jen okolo 70 gibonů stříbrných a v přírodě se celková početnost populace odhaduje na pouhých 2 500 jedinců. Každé další mládě je proto velkou nadějí pro zachování tohoto druhu. V jihovýchodní Asii je gibon stříbrný jedním z tisíců druhů živočichů, které doplácejí na vypalování pralesů spojené s šířením plantáží palmy olejné.

Protože počty všech 15 druhů gibonů setrvale klesají, vyhlásila IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů) rok 2015 Rokem gibonů a 24. říjen Mezinárodním dnem gibonů, který si tuto sobotu připomínáme i my v Zoo Praha.

Kdo ještě neměl možnost spatřit naše giboní mládě na vlastní oči, bude mít vynikající příležitost při komentovaných krmeních gibonů v 11.00 a 14.30. Přímo u expozice bude pro návštěvníky připraven také vzdělávací stánek přibližující život těchto vzácných primátů.

Program:

Expozice gibonů stříbrných – Vodní svět a Opičí ostrovy ve spodní části zoo

  • 11.00 a 14.30 Komentované krmení gibonů

  • 10.00 – 16.00 Probuď v sobě gibona! – vzdělávací stánek

Mládě trichy orlího je odchováváno uměle směsí zejména papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek. Aktuálně váží více než 600 gramů. Chovatelé jej krmí i v nočních hodinách. Protože přijímá převážně ovoce a má rychlé trávení, mohlo by při déle trvající pauze hladovět a ztrácet na váze. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Z vůbec prvního odchovu trichy orlího v zoologických zahradách v kontinentální Evropě se v těchto dnech raduje Zoo Praha. Po celém světě se tito vzhledem velmi zvláštní papoušci chovají v zoo jen vzácně. Mláděti odchovávanému v...

První fotografii samečka sitatungy západoafrické pořídil veterinář během preventivní prohlídky hned v den porodu. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha

První měsíce roku jsou období, kdy se v Zoo Praha rodí mláďata různých druhů antilop. Tento týden přišli na svět samečci sitatungy západoafrické a buvolce běločelého, další přírůstky očekáváme.
Přihlášení k newsletteru