Mezinárodní den gibonů

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  22. 10. 2015


Oslavte s námi Mezinárodní den gibonů, který upozorňuje na dramatický úbytek těchto dlouhorukých primátů v jejich asijské domovině.

Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

29. července 2015 se v pražské zoo narodilo mládě gibona stříbrného – vůbec první svého druhu v historii českých a slovenských zoologických zahrad. Mladý sameček se hned po svém narození stal miláčkem všech návštěvníků, kteří měli to štěstí a spatřili ho na břiše matky Alangalang.

V zoologických zahradách celého světa žije jen okolo 70 gibonů stříbrných a v přírodě se celková početnost populace odhaduje na pouhých 2 500 jedinců. Každé další mládě je proto velkou nadějí pro zachování tohoto druhu. V jihovýchodní Asii je gibon stříbrný jedním z tisíců druhů živočichů, které doplácejí na vypalování pralesů spojené s šířením plantáží palmy olejné.

Protože počty všech 15 druhů gibonů setrvale klesají, vyhlásila IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů) rok 2015 Rokem gibonů a 24. říjen Mezinárodním dnem gibonů, který si tuto sobotu připomínáme i my v Zoo Praha.

Kdo ještě neměl možnost spatřit naše giboní mládě na vlastní oči, bude mít vynikající příležitost při komentovaných krmeních gibonů v 11.00 a 14.30. Přímo u expozice bude pro návštěvníky připraven také vzdělávací stánek přibližující život těchto vzácných primátů.

Program:

Expozice gibonů stříbrných – Vodní svět a Opičí ostrovy ve spodní části zoo

 • 11.00 a 14.30 Komentované krmení gibonů

 • 10.00 – 16.00 Probuď v sobě gibona! – vzdělávací stánek

Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní