Mezinárodní den gibonů

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  22. 10. 2015


Oslavte s námi Mezinárodní den gibonů, který upozorňuje na dramatický úbytek těchto dlouhorukých primátů v jejich asijské domovině.

Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Giboni stříbrní Flip a AlangAlang, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

29. července 2015 se v pražské zoo narodilo mládě gibona stříbrného – vůbec první svého druhu v historii českých a slovenských zoologických zahrad. Mladý sameček se hned po svém narození stal miláčkem všech návštěvníků, kteří měli to štěstí a spatřili ho na břiše matky Alangalang.

V zoologických zahradách celého světa žije jen okolo 70 gibonů stříbrných a v přírodě se celková početnost populace odhaduje na pouhých 2 500 jedinců. Každé další mládě je proto velkou nadějí pro zachování tohoto druhu. V jihovýchodní Asii je gibon stříbrný jedním z tisíců druhů živočichů, které doplácejí na vypalování pralesů spojené s šířením plantáží palmy olejné.

Protože počty všech 15 druhů gibonů setrvale klesají, vyhlásila IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů) rok 2015 Rokem gibonů a 24. říjen Mezinárodním dnem gibonů, který si tuto sobotu připomínáme i my v Zoo Praha.

Kdo ještě neměl možnost spatřit naše giboní mládě na vlastní oči, bude mít vynikající příležitost při komentovaných krmeních gibonů v 11.00 a 14.30. Přímo u expozice bude pro návštěvníky připraven také vzdělávací stánek přibližující život těchto vzácných primátů.

Program:

Expozice gibonů stříbrných – Vodní svět a Opičí ostrovy ve spodní části zoo

 • 11.00 a 14.30 Komentované krmení gibonů

 • 10.00 – 16.00 Probuď v sobě gibona! – vzdělávací stánek

V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní