Vylíhly se dvě želvičky Spenglerovy

Novinky u zvířat

Jana Ondrejechová  |  01. 09. 2015


V neděli 30. července se v pražské zoo vylíhla dvě mláďata ohrožené želvy Spenglerovy. Mláďata pocházejí od želv, které byly zabaveny německému chovateli na ruzyňském letišti v Praze v roce 2014. Ten se je pokoušel propašovat z Vietnamu, přes Helsinky a Prahu až do Německa, kde byly určeny k prodeji. Tato skupina želv Spenglerových byla loni v červnu umístěna do pražského CITES centra v Zoo Praha, kde se jich ujal kurátor plazů a obojživelníků Per Velenský se svým týmem.

Mládě želvy Spenglerovy při líhnutí z vajíčka. Petr Velenský, Zoo Praha Mládě želvy Spenglerovy při líhnutí z vajíčka. Petr Velenský, Zoo Praha

V červnu letošního roku bylo ukončeno řízení a zabavené želvy byly převedeny do vlastnictví pražské zoo. A že se jim z nešťastného zážitku z pašování podařilo úspěšně vzpamatovat, dokládají i před pár dny vylíhnutá mláďata.

„Mláďata měří 4 cm a váží 7 gramů, vylíhla se z dlouze oválných vajec, ve kterých byla válečkovitě stočená, po 82 dnech inkubace. Nyní tráví ze zásob žloutkového váčku a první potravu by měla přijmout za týden. Zatím máme želvy Spenglerovy v zázemí, ale o jejich umístění do expozice reálně uvažujeme,“ říká kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

„Pro mne vypadají „Spenglerky“ s vykulenýma očima, teleskopickým krkem a hákovitými čelistmi trochu jako mimozemšťani. I když podoba filmového E. T. byla vytvořena spíše podle několika želvích druhů, zejména suchozemských,“ dodává Velenský.

Želva Spenglerova (Geoemyda spengleri) je jedním z nejmenších druhů želv. V dospělosti měří její krunýř kolem 10 centimetrů při hmotnosti 100-150 gramů. Obývá horské lesy jižní Číny a severního Vietnamu. V tomto regionu jsou všechny želvy ohrožené přeměnou biotopů, přímým lovem na jídlo a případně i využíváním jako domácí mazlíčci.

Želvy Spenglerovy žijí v pralesním podrostu. Jsou nesmírně obratné, s dlouhýma jakoby pavoučíma nohama dokáží velmi hbitě šplhat přes kameny i vyvrácené stromy. Velké inteligentní oči, zobákovité čelisti a dlouhý periskopický krk prozrazují predátora - želvy Spenglerovy jsou nesmírně dravé, loví v odpovídající velikosti vše, co se hýbe.

Mládě želvy Spenglerovy. Petr Velenský, Zoo PrahaMládě želvy Spenglerovy. Petr Velenský, Zoo Praha


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní