Mláďata varanů smaragdových

Novinky u zvířat

Jana Ondrejechová  |  17. 08. 2015


V sobotu se v pražské zoo vylíhla dvě mláďata varanů smaragdových. Jedná se o 33. a 34. mládě tohoto druhu v historii zoo. V chovu těchto trpasličích příbuzných varanů komodských má Zoo Praha velkou tradici.

Mládě varana smaragdového při vyndání z líhně. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha Mládě varana smaragdového při vyndání z líhně. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

„Z vylíhnutých mláďat varanů smaragdových máme velkou radost, protože rozmnožení tohoto choulostivého druhu rozhodně není běžné. Na poslední mláďata jsme si museli počkat tři roky, než dospěla samička z další generace. Malí varánci váží 8 gramů, včetně dlouhého chápavého ocasu měří 22 cm a ve vajíčkách se vyvíjela 162 dní. Pravděpodobně se jedná o pár,“ říká o svých svěřencích kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.

Matka mláďat je odchovaná v Praze, otec přicestoval do pražské zoo loni z jihošpanělské Fuengiroly. Varani smaragdoví mají plemennou knihu (ESB) v rámci EAZA. Jsou chováni v 28 institucích v Evropě a jenom dvě z nich v posledním roce hlásily odchov.

V Zoo Praha se varani smaragdoví poprvé vylíhli v roce 1996 a tehdy to bylo první rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách. Chov od té doby kontinuálně pokračoval až po čtvrtou generaci mláďat. Kvůli zamezení příbuzenské plemenitby do něj byli postupně začleňováni i varani z dalších evropských chovů.

Na začátku července se poprvé v Praze také vylíhl pár blízce příbuzných varanů antracitových. Rodiče obou sesterských druhů je možno vidět v sousedících teráriích v Pavilonu šelem a plazů.

Inteligentní pohled očí nezapře predátora, byť predátora hmyzu. Foto: Petr Velenský, Zoo PrahaInteligentní pohled očí nezapře predátora, byť predátora hmyzu. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha


V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V expozici gueréz pláštíkových mohou návštěvníci Zoo Praha obdivovat další mládě. Benjamínek skupiny se narodil v pondělí ráno, jeho rodiči jsou Lucie a Katanga a podle chovatelů si zatím vede dobře.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní