Orlosupí stařečci dostali v Praze posily

Novinky u zvířat

Jana Ondrejechová  |  16. 10. 2014


Vedle dvojice orlosupů bradatých, která žije v pražské zoo od roku 1971, má Zoo Praha nově další mladý pár. Pochází z chovné stanice dravých ptáků a sov Haringsee v Rakousku a do Prahy jej přivezl koordinátor Evropského záchranného programu (EEP) orlosupů bradatých Dr. Hans Frey. S ním Zoo Praha dlouhodobě spolupracuje zejména na návratu orlosupů do Alp.

Mladý pár orlosupů bradatých má v Zoo Praha navázat na úspěšný odchov těchto pozoruhodných dravců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Mladý pár orlosupů bradatých má v Zoo Praha navázat na úspěšný odchov těchto pozoruhodných dravců. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Může to znít až neuvěřitelně, ale starý pár orlosupů bradatých je u nás přes čtyři desetiletí. Za tu dobu odchoval devět vlastních mláďat a pěstounsky ještě dalších osm mláďat podložených z jiných evropských zoo. Některá z nich byla vypuštěna zpět do volné přírody v Itálii, Rakousku, Švýcarsku a ve Francii,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Starý pár orlosupů bradatých zůstane v Zoo Praha v zázemí, kde bude samec stále ještě využíván pro pěstounskou péči.

„Naše samice už několik let nesnáší vejce, proto samec odchovává mláďata podložená z jiných zoologických zahrad. Jedná se o nejstarší pár orlosupů bradatých v Evropě, oba ptáci se ale stále těší celkem dobrému zdraví. Bohužel již začínají mít problémy dostat se na hnízdo umístěné vysoko na skále. Proto jsme se rozhodli je přesunout do zázemí, kde je pro ně připravena prostorná voliéra, kde se mohou pohodlně dostat na hnízdo a užít si zaslouženého orlosupího důchodu,“ dodal Antonín Vaidl, kurátor ptáku Zoo Praha.

Díky úspěchům a zkušenostem v odchovech orlosupů bradatých získala pražská zoo mladý pár s cennou krví, která je zatím v chovech málo zastoupená. Oba ptáci se narodili v roce 2007 a původně byli odchováni v Řecku.

„Právě teď se dostávají do reprodukčního věku. Díky cenné krvi, kterou tito orlosupi mají, by první dvě až tři mláďata byla určitě použita do chovu. Teprve ta další by na základě rozhodnutí koordinátora chovu mohla být zapojena do programu reintrodukce do volné přírody,“ dodal Antonín Vaidl.

Zoo Praha zároveň od roku 2012 vede Evropský záchranný program pro supa mrchožravého – v současnosti nejohroženějšího supa Evropy, a evropskou plemennou knihu. Za posledních deset let odchovala nejvíce mláďat supů mrchožravých v Evropě. Od roku 2013 rozvíjí ve spolupráci s bulharskou organizací Green Balkans projekt, jehož dlouhodobým cílem je návrat supů mrchožravých vylíhnutých v lidské péči do přírody. Prostředky od pražské zoo slouží na výstavbu chovných voliér v záchranné stanici ve Staré Zagoře a analýzu DNA sloužící k určení pohlaví ptáků.

Noví orlosupi bradatí byli vypuštěni do venkovní voliéry. Starý pár, žijící v pražské zoo přes 40 let, byl přesunut do prostorné voliéry v zázemí. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaNoví orlosupi bradatí byli vypuštěni do venkovní voliéry. Starý pár, žijící v pražské zoo přes 40 let, byl přesunut do prostorné voliéry v zázemí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní