Do Mongolska odletěly tři klisny koně Převalského

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  01. 07. 2014


Letoun CASA odstartoval ze 24. základy doravního letectva v Praze-Kbelích v úterý 1. července. Letošní čtvrtý transport koní Převalského realizovaný pražskou zoo směřuje se třemi klisnami do oblasti národního parku Gobi B.

Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pražská zoo převezla do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní již 12 koní Převalského. Na cestu se právě dnes vypravila další trojice klisen. Gretel, Bayan a Ulla byly v ranních hodinách naloženy do transportních boxů v Dolním Dobřejově. Klisny měly být původně čtyři, jednu z nich však bylo podobně jako loni nutné vyložit.

„Na rozdíl od minulého roku se nám ji však nepodařilo nahradit jinou klisnou. Nakládání dalšího koně by znamenalo neúnosné zdržení a zvýšené riziko pro ostatní koně,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartoval letoun CASA C-295M v 15 hodin. „Podle předpokladů by měl dosednout na letišti Bulgan Sum po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku ve středu ve 13.35 místního času (8.35 LSEČ),“ uvedl plukovník Martin Bojkovský, náčelník štábu 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Následně absolvují klisny v transportních boxech ještě zhruba sedmihodinovou cestu na korbách aut do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci ze středy na čtvrtek mongolského času vypuštěny do aklimatizační ohrady.

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a za podpory mnoha partnerů a sponzorů – kromě Armády ČR je již tradičním podporovatelem Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce však na transport přispěly i další instituce a společnosti jako Ministerstvo životního prostředí ČR, Komerční banka, dále pak Domaine des Grottes de Han (Belgie), Kölner Zoo (Německo), Hortobágy National Park (Maďarsko) a Gaia Zoo Kerkrade (Holandsko).

Historie transportů koní Převalského 2011 - 2014


Do Austrálie odcestovalo celkem sedm varanů komodských, pět samců a dvě samice. Na snímku jedno ze zvířat přenášejí kurátor chovu plazů Petr Velenský a chovatel Zdeněk Kymla. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Sedm varanů komodských odchovaných v Zoo Praha v pořádku dorazilo do australského města Adelaide. Po karanténě budou distribuováni do dalších zoo, kde je budou chovat buď jednotlivě, nebo je spárují s varany dovezenými ze...

Do Zoo Praha přicestoval z Francie tříletý samec hrocha. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha

Zoo Praha získala ze safari Plaisance-du-Touch nedaleko Toulouse nového hrocha. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco [čeko] na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října. Zatím zůstává v zázemí.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní