Pražská zoo odchovala dva vzácné pouštní plazy

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  24. 06. 2014


Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v případě agamky o naději na udržení unikátního chovu v Praze.

Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha Dvoudenní mládě agamky písečné. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Mohutný zavalitý ještěr s kulatou hlavou. Teplomilný plaz, který se sluní i v prostředí, kde teplota přesahuje 50°C. Bojovník s ocasem pokrytým špičatými šupinami. To je trnorep mezopotámský, kterého odchovala pražská zoo jako první zahrada na světě!

„12 mláďat se nám vylíhlo před třemi týdny. Jde o významnou událost, neboť jsme jediní, kdo tohoto býložravého ještěra z nedostupných oblastí Iráku a Íránu, chová,“ uvádí Petr Velenský, kurátor Zoo Praha. Mláďata jsou umístěna v zázemí, váží 11 gramů a měří necelých 10 centimetrů. Jejich rodiče – samec Adnan a samice Sára – jsou k vidění v teráriu Kattakum v Pavilonu kočkovitých šelem.

Dospělý trnorep mezopotámský. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Úspěšný odchov trnorepích mláďat korunuje fakt, že samička Sára snesla v polovině května další snůšku. „Dvojí rozmnožení v jednom roce, to je u trnorepů něco zcela nevídaného. Unikát, který není popsán ani v literatuře,“ nadšeně líčí Petr Velenský.

Plazí úspěchy Zoo Praha tím však zdaleka nekončí. V expozici Kattakum se rozmnožily vzácné agamky písečné, které obývají duny středoasijských pouští. „Agamky mají vysoké nároky – vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí. Navíc se dožívají jen tří let, přičemž rozmnožovat se mohou dva roky,“ vysvětluje Petr Velenský. „Po loňských povodních, kdy jsme museli agamky vystěhovat z Kattakumu, jsme se o náš chov obávali. Vynechání jedné rozmnožovací sezony by mohlo být u takto krátkověkých živočichů fatální.“

Chovatelé však agamkám vytvořit v zázemí zvláštní dunu písku a pečlivě hlídali jejich harmonogram krmení tak, aby udrželi jejich aktivitu. „Nejtěžší bylo vybudit sexuální aktivitu samce. Následně samička nakladla vejce, z nichž se vylíhla tři mláďata,“ uvádí Velenský. „Pak nás ale samice překvapila dalšími dvěma snůškami. Jen díky nim získaly agamky písečné v Praze dobrou perspektivu do dalších let,“ uzavírá.

Vzácná pouštní mláďata jsou prozatím v zázemí, návštěvníci se s nimi však mohou setkat v rámci pravidelných komentovaných krmení, která probíhají ve středu (14.30) a v sobotu (13.30) v Pavilonu velkých želv.

Mládě trnorepa odchované v Zoo Praha. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha


Nový lachtaní samec Oslo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha má nového samce lachtana jihoafrického. Geneticky perspektivní Oslo přijel do pražské zoo z belgické Pairi Daizy. Nyní už jej mohou vidět i návštěvníci. Má totiž za sebou povinnou karanténu a v současné době si zvyká...

Samička zubra je 103. mládětem tohoto druhu kopytníka narozeným v pražské zoo od počátku chovu v roce 1948. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Před týdnem narozené mládě zubra evropského v Zoo Praha je samička a po krušných chvílích už se má čile k světu. Telátko vešlo ve známost kvůli svému dramatickému příchodu do života. Zkušená matka Božena ho sice porodila...




Přihlášení k newsletteru