U goril i mezi ptáky to žije

Novinky u zvířat

Michal Šťastný  |  13. 03. 2014


Zápis z porady zoologického úseku dne 13. března 2014.

Kijivu se pokouší stát dominantní samicí. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Kijivu se pokouší stát dominantní samicí. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha
  • Ve skupině goril zaznamenáváme velmi zajímavé posuny v hierarchii. Kijivu si je dobře vědoma svého postavení Richardovy oblíbenkyně a úspěšně se pokouší sesadit Shindu z pozice dominantní samice. Kijivu občas pomáhá také nejstarší členka skupiny Kamba. Nadále se prohlubuje i výborný vztah Bikiry a Kiburiho.
  • Velice brzy by mělo dojít k líhnutí mláďat orlů východních, Matyáš i Matylda jsou již zkušení rodiče.
  • Probíhá spojování kasuárů přilbových. Namlouvací rituály Kašíka a Kačeny, zahrnující prohánění, klanění nebo výskoky, jsou mimořádně zajímavé. Pozoruhodné je, že namlouvací iniciativu přebírá v případě kasuárů samice, která je také výrazně větší. Po zbytek roku žijí kasuáři striktně samotářským způsobem života.
  • Zanedlouho by se mohla vylíhnout také první letošní mláďata pelikánů.
  • Úspěšná je zatím inkubace vajec flétnáků australských. V loňském roce se nám tohoto vzácného chovance povedlo rozmnožit jako prvním mezi českými zoo.
  • Na vajíčka zasedli morčáci prostřední, holubi podkovní a bukáčci malí.
  • Luňáci červení ve Velké voliéře dravců se začínají zajímat o stavební materiál na hnízda.
  • V neděli se vylíhla želva skalní. Tento náročný druh se v pražské zoo daří množit opakovaně již od roku 1997, a to již v několikáté generaci. Odchovy jsou přitom ve světě stále vzácné.

Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.

Oba páry umístěné v klidu chovatelského zázemí se zatím vzorně starají o svá mláďata. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Celkem z osmi mláďat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova se nyní těší chovatelé v Zoo Praha. Od roku 2000 není doklad o výskytu tohoto vzácného ptáka ve volné přírodě a jeho odchov v lidské péči je tedy zřejmě jeho jedinou...
Přihlášení k newsletteru