Ketupy z celé Evropy zamířily do pražské zoo

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  26. 02. 2014


Zoo Praha se stává evropskou velmocí v chovu sov z jihovýchodní Asie – ketup malajských. Nyní jako jediná zahrada odchovává čtvrté mládě a podílí se na sestavování nových párů z jedinců dovezených z celé Evropy.

Odlišit jednotlivé poddruhy ketup malajských chovaných v zoologických zahradách lze podle zbarvení,foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha Odlišit jednotlivé poddruhy ketup malajských chovaných v zoologických zahradách lze podle zbarvení,foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

Proč se v posledních letech nedařilo odchovávat ketupy v zoologických zahradách? Odpověď na tuto otázku hledali odborníci ze Zoo Praha, kterým se jako jediným v Evropě podařilo opakovaně odchovat mláďata přirozeným způsobem.

„Ketupy malajské existují ve čtyřech poddruzích. V Evropě však byly všechny sovy vedeny bez určení poddruhu. S ohledem na úspěchy, které vykazoval náš rodičovský pár, a zkušenosti, které s odchovem těchto sov máme, rozhodli jsme se svézt do Prahy nekompatibilní dvojice z Německa, Belgie a Itálie a pokusit se o sestavení nových párů,“ popisuje záměry Antonín Vaidl, kurátor ptáků Zoo Praha.

 Pražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002, k vidění jsou v expozici Bažantnice, foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaPražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002, k vidění jsou v expozici Bažantnice, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Při té příležitosti pražští odborníci zjistili, že v Evropě se vyskytují jak ketupy z podruhu kontinentálního, tak ostrovního. „To mohlo být důvodem, proč se páry nerozmnožovaly a proč se chovu ketup celkově nedařilo,“ objasňuje Antonín Vaidl.

Jednotlivé poddruhy sov se liší ve zbarvení – ostrovní ketupy mají sytější rezavější barvu, výraznější černé znaky na hrudi a tmavší duhovku. Odlišnost je na první pohled méně nápadná, na přitažlivosti párů však může mít vliv. Chovatelé pražské zoo tak stojí před velkou výzvou – musí jednotlivé sovy od sebe odlišit a vytipovat pro každou z nich toho nejlepšího partnera.

„V době, kdy řešíme párování napříč Evropou, se navíc radujeme z čerstvého přírůstku. V hnízdní budce nyní pečuje o své čtvrté mládě samice z našeho pražského a zároveň nejúspěšnějšího evropského rodičovského páru,“ uzavírá kurátor ptáků.

 

V hnízdní budce se ukrývá čtvrté mládě odchované v Zoo Praha se svou matkou, foto: Antonín Vaidl, Zoo PrahaV hnízdní budce se ukrývá čtvrté mládě odchované v Zoo Praha se svou matkou, foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

 Pražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002, kdy získala pár těchto sov z Myanmaru. Přirozený odchov v zoologických zahradách je vzácný. Probíhá tak, že samice snese jedno bílé vejce, na kterém sedí 35 dní. První mládě se v Praze vylíhlo v lednu 2009, následovalo druhé v listopadu 2010 a třetí v říjnu 2012. Zatím poslední mládě zůstává v hnízdní nice v dolní části zoo, v expozici zvané Bažantnice.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní