Pražští svišti věští příchod jara

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  19. 02. 2014


Chovatelé Zoo Praha dnes pozorovali ve výběhu sviště lesní. Je to vůbec poprvé v letošním roce. Podle pověr věští probuzení svišťů příchod jara.

Svišť lesní, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Svišť lesní, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražští svišti lesní ulehli k zimnímu odpočinku na konci října. Vzhledem k mírné zimě předkládali chovatelé do výběhu krmení, kdyby se zvířata nenadále probudila. Misky však zůstávaly nedotčené.

„První vlaštovku jara jsme zaznamenali minulý týden. Z připraveného krmení zmizela jedna mrkev. Sviště však nikdo nepozoroval. Předpokládali jsme, že krmení uloupilo některé z divokých zvířat. Důkaz o tom, že svišti jsou vzhůru, se nám podařilo získat až dnes,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha.

Nejznámějším „barometrem jara“ je svišť Phil z pensylvánského městečka Punxsutawney. V evropských chovech jsou svišti lesní zcela mimořádní. Návštěvníci pražské zoo je mohou pozorovat ve výběhu proti vstupu do pavilonu Indonéská džungle.

Chovatelé Zoo Praha dnes pozorovali ve výběhu sviště lesní. Je to vůbec poprvé v letošním roce. Podle pověr věští probuzení svišťů příchod jara.

Pražští svišti lesní ulehli k zimnímu odpočinku na konci října. Vzhledem k mírné zimě předkládali chovatelé do výběhu krmení, kdyby se zvířata nenadále probudila. Misky však zůstávaly nedotčené.

„První vlaštovku jara jsme zaznamenali minulý týden. Z připraveného krmení zmizela jedna mrkev. Sviště však nikdo nepozoroval. Předpokládali jsme, že krmení uloupilo některé z divokých zvířat. Důkaz o tom, že svišti jsou vzhůru, se nám podařilo získat až dnes,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha.

Nejznámějším „barometrem jara“ je svišť Phil z pensylvánského městečka Punxsutawney. V evropských chovech jsou svišti lesní zcela mimořádní. Návštěvníci pražské zoo je mohou pozorovat ve výběhu proti vstupu do pavilonu Indonéská džungle.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní