Bizarní mládě v pražské zoo

Novinky u zvířat

Michal Šťastný  |  04. 12. 2013


Nejnovější přírůstek pražské zoo jakoby patřil do pravěku. V dospělosti uchvátí antracitově černým peřím, bohatou chocholkou a červenými tvářemi. Nyní ještě nedokonale opeřené mládě kakadu palmového je obrovským chovatelským úspěchem!

První mládě kakadu palmového v českých zoo se vylíhlo v Praze. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha První mládě kakadu palmového v českých zoo se vylíhlo v Praze. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražská zoo chová kakadu palmové od roku 2008, kdy převzala ptáky zabavené pašerákům. Z rozmnožení se však zaradovala až letos. Dospělí ptáci začali v červnu stavět hnízdo a nakonec snesli 31. srpna i očekávané vejce. „Byla to senzace, protože jiné české zoo se nic podobného ještě nepovedlo a v Evropě se tento poddruh naposledy rozmnožil v roce 2010. Od té doby nikdo neviděl ani jediné vejce,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Rodičovský pár byl však nezkušený a snůšku záhy opustil. Chovatelé v čele s kurátorem ptáků Antonínem Vaidlem se proto rozhodli vejce odebrat a mládě vylíhlé 1. října 2013 odchovat uměle.

Na základě zkušeností ze zahraničí vytvořili pražští zoologové zcela originální recepturu náhradní potravy, jíž mladého kakadu krmí. „Kaše obsahuje průmyslově vyráběnou směs pro mláďata papoušků, makadamový a palmový olej, vařenou brokolici, lactobacily, aviární enzymy a další složky,“ dodává Vaidl.

Zásadní bylo dodržet správný harmonogram krmení, včetně velmi přesných dávek potravy. Překrmení či naopak nedokrmení by mohlo mláděti uškodit. Zpočátku dostával malý kakadu stravu jednou za 1,5 hodiny, později se interval prodloužil na 4 hodiny. Z původní váhy 17 gramů přibral kakadu na současných 450 gramů.

Dvouměsíční mládě váží 450 gramů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaDvouměsíční mládě váží 450 gramů. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Mládě sice ještě své rodiče vzhledem nepřipomíná, projevuje se však podobně jako dospělí kakadu. „Jakmile se rozruší, začne vztyčovat chocholku rašících per na hlavě a dokonce mu již rudnou tváře, když se naštve. Stejně jako dospělí si také podupává,“ dodává s úsměvem Vaidl. Mládě v budoucnu zůstane v pražské zoo.

Dospělí ptáci žijí v chovatelském zázemí. Mládě v budoucnu zůstane s nimi v pražské zoo. Pravděpodobně se nastěhuje do nové expozice pro exotické ptáky, jejíž výstavba začne v roce 2014. Prostředky na ni věnoval Zoo Praha Stanislav Rákos.

Kakadu palmový obývá deštné lesy Nové Guineje. V přírodě je ohrožen úbytkem přirozeného prostředí i lovem.

 


Samec Jamvan a samice Ginni, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Je to špatná zpráva, to jistě. Ale je v ní i naděje.

Sloni (na snímku mladší slůně Rudi) se radovali z megapomlázek ozdobených pampeliškami a dalšími květy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ledový beránek pro lachtany, megapomlázky pro slony a žirafy nebo proutěné koule s náplní pro šelmy – velikonoční nadílka v Zoo Praha byla letos opravdu pestrá!
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní