Pražská zoo odchovala po deseti letech psy pralesní

Novinky u zvířat

Zoo Praha  |  28. 08. 2013


V pražské zoo se narodila další mimořádná mláďata. Jsou jimi čtyři štěňata jihoamerických psů pralesních. Jinde v Česku nejsou tyto šelmy k vidění.

Psi pralesní jsou vzácní v přírodě i lidské péči. V Praze se naposledy množili před 10 lety. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Psi pralesní jsou vzácní v přírodě i lidské péči. V Praze se naposledy množili před 10 lety. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Tři samičky a jeden samec se narodili 18. července 2013. Otcem mláďat je geneticky velmi cenný samec, který je nepříbuzný ostatním psům pralesním v Evropě – do Prahy se dostal až z Japonska.

„Získání tohoto samce trvalo dva roky a bylo velmi náročné mimo jiné díky legislativě,” uvádí kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. „Z jeho potomků máme o to větší radost, že chov v zoologických zahradách je dnes spíše výjimečný a příliš se nedaří,” dodává Brandl.

Odchov provázelo několik důležitých opatření. V minulosti se samec projevil jako úzkostlivý rodič a při sebemenších náznacích nebezpečí štěňata stěhoval z místa na místo. Průchod okolo expozice byl proto uzavřen a sami chovatelé se na první kontrolu mláďat vypravili až v pěti týdnech jejich života.

Nyní už štěňata opouští porodní boudu a vypravují se na průzkum okolí. Návštěvníci tedy mají šanci je spatřit ve vnitřní expozici areálu malých amerických šelem nedaleko výběhu medvědů ledních.

V pražské zoo se tyto drobné psovité šelmy naposledy rozmnožily v roce 2003. Zoo Praha je jedinou českou zoo a jednou z dvaceti evropských, kde je možné psy pralesní vidět.

Pes pralesní se vyskytuje v lesních oblastech Jižní Ameriky od Panamy po Brazílii a severní Argentinu. Kvůli výborným plaveckým schopnostem i plovacím blánám se psům pralesním ve španělsky mluvících zemích říká perro de agua, vodní psi. Ve vodě smečka často take loví, přes malý vzrůst si smečka troufne i na drobné jeleny. Ve skupině či páru je dominantní samice, která značkuje teritorium močí tak, že se postaví na přední tlapky a pachové značky umisťuje co nejvýše. Zajímavý je i samotný vzhled tohoto drobného psa. Válcovité tělo se skvěle prodírá rákosím a dalšími vodními rostlinami. V přírodě jsou vážně ohroženi vyhubením.


Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Po roce trpělivého odchovu Zoo Praha představuje vzácné dlouhokrčky rotiské. Návštěvníci je mohou obdivovat v prvním velkém akváriu ve vstupním rondelu Indonéské džungle. Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají pouze nevelký...

V unikátní středoasijské pouštní expozici zvané Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů, teď mohu návštěvníci vidět opravdové známky jara. Na snímku pár agamek písečných; samec v dominantní póze, samice odmítající páření. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha mohou v těchto dnech vidět opravdové známky jara. Konkrétně v unikátní středoasijské pouštní expozici Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů. Ještě zhruba dva až tři týdny...




Přihlášení k newsletteru



ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní