Stanovisko koordinátorky Komise pro gibony a lidoopy UCSZOO

Novinky u zvířat

10. 07. 2013


Středa 10. července 2013

Reportáž "Mají se gorily stěhovat z pražské ZOO" pořadu Reportéři ČT ze dne 8. července 2013 vyvolala reakci koordinátorky Komise pro gibony a lidoopy UCSZOO. Níže si stanovisko můžete přečíst v plném znění.

Dobrý den, na základě zhlédnutí reportáže o postupu Zoo Praha při řešení povodňové situace v Pavilonu goril v pořadu Reportéři ČT si Vám dovoluji zaslat své stanovisko k uvedené problematice a vyjádřit plnou podporu rozhodnutí, které učinilo vedení Zoo Praha. Domnívám se, že uspávání takto velké gorilí skupiny v omezeném prostoru protipovodňové věže je vysoce rizikové a k tomuto kroku by se mělo přistoupit pouze v případě přímého ohrožení jejich života. K tomu naštěstí nedošlo. Poté, co bylo zjištěno, že poškození gorilího pavilonu není nikterak zásadní, plně chápu a ztotožňuji se s rozhodnutím ponechat gorily v protipovodňové věži a pokusit se v co nejkratší době pavilon zprovoznit. Jelikož se jednalo o dočasné provizorium, byli kolegové pro případ vážných problémů ve skupině způsobených stresem či zpožděním rekonstrukce pavilonu připraveni zvířata přemístit do nejbližší vhodné zoo (Zoo Dvůr Králové). Ani toto řešení nebylo nutné a gorily se naštěstí vrátily do svých původních ubikací v rekordním čase.

Ráda bych zdůraznila, že gorily jsou sociálně žijící zvířata a stres způsobený uspáváním celé skupiny (zahrnující dvě mláďata – jedno z nich stále ještě plně kojeno matkou) najednou v omezeném prostoru, transport, aklimatizace na nové prostředí a ošetřovatele, možné komplikace při opětovném spojování skupiny v novém prostředí atd. … toto všechno je dle mého názoru pro skupinu goril mnohem větším rizikem než jejich dočasný azyl v protipovodňové věži.

S pozdravem,

Mgr. Jana Pluháčková

kurátor Zoo Ostrava

koordinátorka Komise pro gibony a lidoopy při Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO)


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní