Na pouště v Zoo Praha přišlo jaro!

Novinky u zvířat

09. 02. 2013


Kattakum a Sonora se budí ze zimního spánku

Ačkoli venkovní teploty se v posledních dnech pohybují okolo nuly, pouštní terária Sonora a Kattakum žijí jarem. Jejich unikátní obyvatelé mají na činnosti, které jiní tvorové provozují celý rok, jen několik měsíců.

„Ještěři a želvy v pouštních expozicích Kattakum a Sonora se již probudili ze zimního spánku a právě u nich probíhá bouřlivá jarní aktivita doprovázená mnoha zajímavými projevy zahrnující námluvy, souboje o samice i páření,“ uvádí k „pouštnímu jaru“ v pražské zoo kurátor plazů Petr Velenský.

Pestré společenství plazů v pouštních expozicích jihu Severní Ameriky (Sonora) a střední Asie (Kattakum) se vyznačuje výrazně sezónní aktivitou. Letní vedra tráví pouštní plazi převážně v úkrytech a v písku, v zimě upadají do zimního spánku. O to výraznější a explozivnější je jejich jarní aktivita.

V relativně krátkém čase několika měsíců se všechna zvířata musí dostatečně vyhřát, vykrmit a stihnout celý proces rozmnožování včetně pestrých a vysilujících námluv.

„Při nich se samci pouštních ještěrů často odívají do pestrého zásnubního šatu a předvádějí celou paletu imponujícího chování zahrnujícího poskakování, ̕klikování, ̕ stáčení ocásků, prohánění soků i potenciálních partnerek, ritualizovaného kousání a podobně. Každý druh se honosí jiným rituálem a různé druhy – byť vzhledem podobné - si navzájem nijak nevadí,“ dodává Velenský.

Do obou expozic je celý rok 24 hodin denně vháněn čerstvý vzduch z venku. Zvířata navíc citlivě reagují na venkovní kolísání délky dne. Proto v průběhu podzimu postupně upadala do zimního spánku, umocněného měsíčním vypnutím světelných a tepelných zdrojů. Jejich opětné rozsvícení a postupné prodlužování délky dne potom u citlivých pouštních živočichů zvyklých na časné a rychlé jaro vyvolalo bouřlivou aktivitu.

Dokonalé napodobení přírodních podmínek plazům svědčí – právě v Sonoře a Kattakumu se odehrály některé světově významné odchovy, mezi kterými je nutno zmínit pravidelné odchovy želv texaských, světový prvoodchov agamek písečných, paještěrek stepních a podobně.

Agamka písečná a agamy stepní v teráriu Kattakum. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní