Toulavý autobus v cíli své první jízdy

Novinky u zvířat

16. 01. 2013


16. ledna 2013

Fotbalové utkání mezi Deux-Zéro a Lycée de Somalomo, ve kterém hrál Karel Poborský, v neděli odstartovalo projekt Toulavý autobus. Ten má dětem z pralesních oblastí Kamerunu přiblížit jedinečnost goril a vést je k ochraně přírody. A prvních dvanáct školáků ze Somalomo, které leží na hranici biosférické rezervace Dja, včera Toulavý autobus po dvoudenní jízdě již dopravil do Limbe. Ve zdejší záchranné stanici se děti seznámí s gorilami i dalšími zástupci místní fauny a setkají se rovněž s vrstevníky, kteří pracují ve zdejším Nature Clubu.

„Rádi bychom Toulavý autobus udrželi v provozu alespoň čtyři roky,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Každý rok by měl umožnit návštěvu záchranných stanic v Limbe nebo v Mefou stovkám dětí z oblasti pralesů Dja.“

Projekt Toulavý autobus organizuje za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a pod záštitou primátora Bohuslava Svobody Zoo Praha. Navazuje tak na své dřívější aktivity ve střední Africe, z nichž nejvýraznější byla distribuce patnácti tisíců knih o gorilách mezi školáky v Kamerunu, Středoafrické republice, Gabunu, Konžské republice a Demokratické republice Kongo. Provoz Toulavého autobusu je financován z darů, z prodeje merchandisingu a zejména z tzv. Koruny ze vstupného.

„Jak potvrzují zdejší ochránci přírody i politici, nadějí pro budoucnost kamerunské přírody je nejmladší generace. Projekt Toulavý autobus, který formuje její postoje, proto vysoce oceňují,“ říká radní Helena Chudomelová, která se první jízdy Toulavého autobusu osobně zúčastnila.

Podpořit Toulavý autobus může kdokoli. Nejsnazší cestou je návštěva Zoo Praha, přispět však můžete také složením daru v hodnotě 100, 300 nebo 500 korun v informačním centru pražské zoo, za které získáte originální pamětní certifikát, poukázáním libovolné částky na konto Pomáháme jim přežít 43-6804660247/0100 (variabilní symbol projektu je 11), případně zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS GORILYAFRIKA na 87 777.

 

Toulavý autobus na cestě do Limbe. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

První děti v Limbe. Ročně se jich Toulavým autobusem za gorilami vypraví stovky. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

 


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní