Nejvíce mláďat v historii zoo

Novinky u zvířat

10. 01. 2013


Rok 2012 byl pro Zoo Praha rekordní v počtu narozených mláďat

Celkem jsme zaznamenali neuvěřitelných 1557 přírůstků u 211 druhů. Mnohá z mláďat, například krysy největší, sojkovci rezavouší nebo želvy korunkaté, jsou chovatelsky zcela mimořádná. Vzácné přírůstky čekáme také na počátku roku 2013.

„Rekordní počet mláďat, která se v zoo v uplynulém roce narodila, nás nesmírně těší," uvádí k vydařené chovatelské sezoně 2012 zoologický náměstek Jaroslav Šimek, „úspěchem však nejsou jen vysoká čísla, ale i náročnost odchovů. Některé z nich jsou světově výjimečné.“

Rozmnožení želv ostnitých je výjimečné. V roce 2012 zoo rozmnižila jako první na světě ještě želvu korunkatou. Foto: Petr Velenský, Zoo PrahaRozmnožení želv ostnitých je výjimečné. V roce 2012 zoo rozmnižila jako první na světě ještě želvu korunkatou. Foto: Petr Velenský, Zoo PrahaRok 2012 byl bohatý především u plazů, kterých se vylíhlo či narodilo na 770 kusů! Mezi nejvýznamnější plazí odchovy roku patří sedm mláďat želvy korunkaté, tři mláďata želvy ostnité, dále pak varani komodští nebo agamky písečné.

Celkem 550 mláďat se vylíhlo u ptáků. Raritní je například již druhý odchov dvojčat dvojzoborožce nosorožčího, což se zatím nepodařilo nikde jinde v Evropě. Poprvé v Praze, ale dokonce i na celém světě, jsme odchovali také sojkovce rezavouché, unikátní je i odchov 2 mláďat potravního specialisty zejozoba afrického nebo jediný evropský odchov endemických špačků holohlavých.

Dvojčata tayry se řadí k nejvýznamnějším přírůstkům roku. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaDvojčata tayry se řadí k nejvýznamnějším přírůstkům roku. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaDařilo se také mezi savci. 69 druhů včetně goril nebo žiraf porodilo celkově 268 mláďat. Zcela mimořádný byl odchov krysy největší, výjimečná jsou také čtyřčata cibetkovité šelmy binturonga nebo dvě mláďata kunovité šelmy tayry. Velký zájem návštěvníků budí čtvrté mládě gorilí samice Kijivu, vůbec první mládě pandy červené, druhý tapír jihoamerický v historii pražské zoo nebo čtyři mladé žirafy.

Vzácné přírůstky očekáváme také na počátku roku. V různém stádiu březosti jsou všechny dospělé samice ve stádě žiraf Rothschildových, z nichž Faraa porodí v nejbližších týdnech. Před porodem má gorilí samice Kamba, slonice Donna nebo orangutaní samice Mawar.

10. ledna 2013


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní