Pražská zoo získala dvě slonice ze Srí Lanky

Novinky u zvířat

08. 10. 2012


Pondělí 8. října 2012

Přílet na Letiště Václava Havla. Transportní boxy se slony přenesl jeřáb na korbu nákladního vozu. Foto (c) Miroslav Bobek, Zoo PrahaPřílet na Letiště Václava Havla. Transportní boxy se slony přenesl jeřáb na korbu nákladního vozu. Foto (c) Miroslav Bobek, Zoo PrahaV Praze přistál v neděli hodinu po půlnoci vojenský speciálse dvěma slonicemi na palubě. Osmiletá Janita a sedmiletá Tamara jsou určeny pro pražskou zoologickou zahradu.

„Před dvěma lety pro nás byl přílet dvou slonic, navíc na palubě vojenského speciálu, něčím téměř nepředstavitelným,“ uvedl po přistání ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Před tři čtvrtě rokem už tento projekt začínal mít pevné obrysy.“

S oběma slonicemi se v předchozích dnech seznamovala chovatelka Veronika Štruplová a posléze i vrchní chovatel slonů pražské zoo Jiří Javůrek.

Hlavní mahut Indika Tennakoon mezi Tamarou (vlevo) a Janitou. Foto: Marian Polák, Zoo Praha Hlavní mahut Indika Tennakoon mezi Tamarou (vlevo) a Janitou. Foto: Marian Polák, Zoo Praha „Janita působí jako vyrovnaná a sebevědomá slonice,“ popsala Veronika Štruplová starší z obou slonic. „Má svou hlavu a není snadné najít si k ní cestu. Pokud však člověk pronikne přes její odměřenou slupku, je to přátelské klidné zvíře, které má v budoucnu potenciál stát v hierarchii stáda velmi vysoko. Přesto, že cvičení je pro ni často nepříjemnou nutností, zachází velice ochotně do přípravné transportní bedny – ví, že uvnitř po ní nikdo nebude nic chtít, a tak se tam cítí dobře.“

Druhou „pražskou“ slonici Tamaru pak chovatelé charakterizují jako přátelské zvíře, které miluje ovoce. I díky tomu velmi ochotně cvičí a poměrně rychle se učí. Práce s Tamarou je příjemná, není problém vyvést ji na procházku. Občas sice způsobí nějakou rošťárnu, ale nebývá těžké ji usměrnit. Jen na nové věci reaguje často plašeji než Janita.

Janita a Tamara jsou nevlastní sestry – mají stejného otce, samce Jayathua. Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená „ta, která dává život“ nebo „plodná“. Tamara přišla na svět 23. srpna 2005 a její jéno znamená v překladu leknín.

Slonice v karanténě, foto (c) Roman Vodička, Zoo PrahaSlonice v karanténě, foto (c) Roman Vodička, Zoo Praha

Slonice v karanténě, foto (c) Roman Vodička, Zoo Praha

Následující měsíce stráví obě slonice v karanténě, která vznikla v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v Zoo Praha. Aby si slonice lépe zvykaly na přechod do nového prostředí a na novou potravu, přiletěl s nimi i kontejner s téměř půl tunou palmového listí, špalků palmy karyota, ovoce a cukrové třtiny.

Slonice absolvovaly cestu v transportních bednách o rozměrech 256 cm (délka) x 261 cm (výška) x 141 cm (šířka). Každá z beden vážila i se slonicí zhruba dvě a půl tuny. Posádka letadla čítala dvanáct mužů. Dále bylo na palubě šest pracovníků domovské zoo slonic, pět pracovníků Zoo Praha a šest českých novinářů a dokumentaristů.

 


Již třetí generaci jediného jedovatého hada žijícího na našem území – zmije obecné – odchovává v těchto dnech Zoo Praha. Její chovatelé se v zázemí starají o dvoutýdenní, zhruba dvaceticentimetrová mláďata, která se...

Snímek z pokusu o spojování sloní rodiny: zleva slonice Tamara, mladý sameček Max, starší letošní slůně Lakuna, mladší Amalee, její matka Janita a zcela vzadu sameček Rudi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Často se nás ptáte, zda a kdy dojde k opětovnému spojení starších slůňat Maxe a Rudiho s matkami Janitou a Tamarou. Celou situaci podrobně rozebral vrchní chovatel slonů Martin Kristen.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní