Dvě pražské žirafy odcestovaly do Polska

Novinky u zvířat

11. 09. 2012


Dospívající slečny odjely do Poznaně - 11. září 2012

Doubravka a Vilma odjely do Polska. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaDoubravka a Vilma odjely do Polska. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaDoubravka s Vilmou, dvě žirafy Rothschildovy odchované v pražské zoo, odcestovaly dnes časně ráno do polské Poznaně, kde posílí tamní žirafí skupinu. Přesun žiraf ze zázemí Afrického domu do přepravního vozu proběhl hladce, i s přípravou trval půl hodiny. 

Doubravce i Vilmě jsou necelé dva roky, obě se narodily loni v lednu. Noc na dnešek strávily odděleně od zbytku pražského stáda, ráno pak přeběhly z boxů v zázemí do přívěsu přistaveného na venkovním dvorku. Samotný přesun trval zhruba minutu, obě žirafy byly zcela klidné, dobře reagovaly na hlasy chovatelů a veterinář je nemusel zklidňovat uměle.

 „Doubravka s Vilmou od nás musely odejít proto, aby je nezačal pářit jejich otec Johan,“ vysvětlila chovatelka žiraf Zoo Praha Kateřina Pechrová. Nový domov najdou v poznaňské zoo, kde na ně čeká skupina čtyř žiraf.

V Praze zůstává 12 žiraf. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Mláďata žiraf chovaných v zoo bývá nutné oddělit od jejich stáda zhruba do tří let věku – samičky proto, aby je nepářil otec, samečky proto, aby vůči nim dominantní samec nezačal být agresivní. „V evropských zoologických zahradách je žiraf poměrně hodně, a tak nebývá snadné zajistit jim místo v cizí skupině,“ doplnila Pechrová. Obecně se hůře shání místo pro samce, protože dospělý samec bývá ve stádě jen jeden.

Přepravní vůz s žirafami by měl do Poznaně dorazit dnes odpoledne. Zvířata po celou cestu snímá kamera, takže posádka vozu může nepřetržitě kontrolovat, zda jsou žirafy v pořádku. 

V pražské zoo zůstává po odchodu Doubravky a Vilmy celkem 12 žiraf Rothschildových. Vedle Johana je to například samice Nora známá z kampaně Seznamte se! nebo čtveřice letošních mláďat, která přišla na svět v únoru a v květnu.

Zoo Praha chová žirafy Rothschildovy od roku 1970. Za tu dobu se v Troji narodilo již 74 mláďat. Pražská skupina obývá pavilon Africký dům, kde má k dispozici kromě vnitřních ubikací také pětihektarový venkovní výběh a chovatelské zázemí.

Nakládání proběhlo během 30 minut. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaNakládání proběhlo během 30 minut. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nakládání proběhlo během 30 minut. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

 


Chovatel Jiří Eliáš šplhá k hnízdům zejozobů asi do výšky pěti metrů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Balancují vysoko ve větvích, za každého počasí, občas s kbelíkem v ruce. Díky obětavosti chovatelů a jejich pravidelným výškovým kontrolám hnízd vyrostlo v Zoo Praha už více než 40 mláďat zejozoba afrického přímo pod...

Samec želvy pinzónské Antonio patří díky svému původu k jedněm z nejvzácnějších zvířat v Zoo Praha. Povahou je rváč a provokatér a taky rád po svém upravuje zeleň v pavilonu. Na snímku ovšem spořádaně konzumuje kadeřávek. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Velké želvy s prvním ochlazením přestávají chodit na pastvu ven, chovatelé jim proto štavnatou trávu nahrazují pravidelným přísunem listové zeleniny. Želví samci Eberhard a Antonio si navíc dokážou sami přilepšit...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní