Gueréza pláštíková - Lucie

Novinky u zvířat

20. 08. 2012


Zvědavá jako opice

Původ a chov                 

Lucie se narodila ve francouzské Zoo Besancon 21. srpna 2002. Její datum narození je vlastně symbolické – v Praze totiž obývá komplex nazvaný Vodní svět a opičí ostrovy, který vznikl v dolní části zoo jako určitá reakce na katastrofální povodeň právě ze srpna 2002. Lucie a její rodina tu má k dispozici prostorný ostrov se vzrostlými listnáči, které těmto nádherným stromovým opicím poskytují možnost dosyta dovádět ve větvích i chutné přilepšení k vlastnímu jídelníčku. V divočině jsou guerézy převážně listožravé, a tak si na listí rády pochutnávají i v zoo. Ostrov je obehnaný vodním příkopem, který však guerézy dovedou, jak nám při zvídavých výpravách několikrát dokázaly, překonat. Po každé výpravě mimo domov se však všichni „uprchlíci“ velmi rychle snažili vrátit domů a po několika drobnějších úpravách se rozhodli, že na ostrově a v přilehlém domku naleznou vše, co potřebují ke štěstí, a nadále zde spokojeně zůstávají.

Povaha

Chovatelé Lucii označují za největší rošťandu pražské skupiny a s úsměvem dodávají, že rčení „zvědavý jako opice“ nejspíše vzniklo díky nějaké opici s povahou podobné té Luciině. Je bystrá a zvídavá, ráda proto chovatelům nakukuje do malé přípravny a pokud někdo vyběhne až do chodby, je to s jistotou ona. Známým lidem dokonce chodí naproti a hned zjišťuje, co že jí přinesli. Ostatní guerézy jsou daleko plašší; dokonce ani ve chvíli, kdy chovatelé donesou krmení, většinou si nedovolí přijít příliš blízko. Zato Lucie klidně skočí na kbelík a s chutí v něm vybírá ta nejlepší sousta. Pokud je v něm její milované avokádo, odchází Lucie vítězoslavně s tím vzácným úlovkem opodál, aby jej v klidu vychutnala a brzy se vrátila pro další.

Zvídavou povahu po Lucii dědí i její mláďata. Ta porodila prozatím tři, poslední v červenci 2012.


V unikátní středoasijské pouštní expozici zvané Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů, teď mohu návštěvníci vidět opravdové známky jara. Na snímku pár agamek písečných; samec v dominantní póze, samice odmítající páření. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha mohou v těchto dnech vidět opravdové známky jara. Konkrétně v unikátní středoasijské pouštní expozici Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů. Ještě zhruba dva až tři týdny...

Obě slůňata ze Zoo Praha už váží přes tunu. Během posledního vážení ve středu ráno dosáhl mladší Rudi přesně 1028 kilogramů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Co do zvídavosti a veselého skotačení, Max a Rudi v sobě slůňata ještě nezapřou, ale co do hmotnosti, i mladší Rudi již přesáhl tunu. Během posledního vážení ve středu ráno dosáhl přesně 1028 kg, o půl roku starší Max...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní