Vylíhl se první z draků!

Novinky u zvířat

31. 07. 2012


Úterý 31. července 2012

První mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky je na světě. Dráček skořápku proříznul v neděli večer, vejce opustil v úterý v 7.29 ráno. Nad líhní jsou umístěné kamery. Návštěvníci díky nim mohou přihlížet události, která je v zoologických zahradách naprosto výjimečná. Sedm zbývajících vajec lze stále pozorovat v internetovém přenosu na www.zoopraha.cz/dracia  na Facebooku www.facebook.com/zoopraha/.

Mládě varana komodského při líhnutí. Ilustrační foto (c) Petr Velenský, Zoo PrahaMládě varana komodského při líhnutí. Ilustrační foto (c) Petr Velenský, Zoo PrahaPo naříznutí skořápky vaječným zubem zbývá do vylíhnutí obvykle kolem 24 hodin. První mládě z Arančiny šesté snůšky to zcela potvrzuje. Kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský k tomu uvádí: „Po porušení skořápky mládě přeorganizovává systém dýchání, odpojuje vlášečnice, kterými dýchalo přes skořápku vejce, a pupeční šňůru a zatahuje žloutkový vak. Tento proces může trvat mnoho hodin. Samotné opuštění vejce je pak otázkou vteřin.“

Aranka se v době, kdy mohlo k oplození dojít, setkávala se samcem Leonardem. Zda je otcem mláďat on, nebo zda Aranka opět využila možnosti partenogenetického rozmnožení, prokáží až genetické testy.

Varana komodského se v Zoo Praha podařilo poprvé rozmnožit v roce 2007. Od té doby Aranka snášela ještě šestkrát. Nikde jinde na světě s výjimkou Indonésie se přitom jediná samice nerozmnožila více než třikrát. Zoo Praha je tedy světovou varaní velmocí. Pokud se v pořádku vylíhne všech osm vajec, vyrovná Aranka rekord samice ze Zoo Washington, která v 90. letech přivedla na svět 45 mláďat.

Varan komodský (Varanus komodoensis) je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až 100 kilogramů. Jde o jediného ještěřího predátora, který loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopný ulovit i člověka. Může se rozmnožovat partenogeneticky.
 

Žije na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, a to v počtu přibližně 5000 posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.

Do ochrany varanů komodských se můžete zapojit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS VARANFLORES na telefonní číslo 87 777. Přispějete tak 27 Kč na podporu strážců na ostrově Flores.


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní