Markéta a Prokop jsou výjimeční rodiče!

Novinky u zvířat

23. 07. 2012


Dvojzoborožci nosorožčí mají mladé

Když naši dvojzoborožci nosorožčí Prokop a Markéta odchovali loni dvojčata, byla to senzace. Vždyť v Evropě to bylo od roku 1922 potřetí, co k podobné události došlo! Svědomití rodiče se nenechali zahanbit ani letos. Na přelomu dubna a května se jim opět vylíhla dvě mláďata, která s pomocí chovatelů vychovali. Podle dostupných údajů přitom v celé historii chovu v Evropě nenajdeme pár, který by se mohl pochlubit podobným úspěchem.

Dvojzoborožci nosorožčí mají podivuhodnou strategii hnízdění, kdy se samice zazdí uvnitř hnízdní dutiny přepážkou z měkkého ovoce, trusu a zeminy a nechá ve vletovém otvoru pouze malou úzkou štěrbinu, kterou prostrčí ven jen špičku zobáku. Touto štěrbinou je krmena samcem po celou dobu sezení na vejcích a krmení mláďat. V dutině zůstává s mláďaty 80 i více dní.

Vzhledem k tomu, že samec Prokop má deformovaný zobák, musí mu chovatelé s přinášením potravy pomáhat. Samec však může být při obraně hnízda velmi nebezpečný, a tak v době kontrol a dokrmování chovatelé Prokopa vždy vypustili do venkovní voliéry a v klidu vše obstarali.

"Díky hnízdění v dutině neznáme přesné datum vylíhnutí mláďat. Poprvé se je však minikamerou podařilo zaznamenat 4. května 2012. Markéta přepážku prorazila 5. června, mláďata ji následovala 9. a 14. července. Od 16. července může celá rodinka dle libosti ven," říká k odchovu kurátor ptáků Antonín Vaidl. Dvojzoborožce nosorožčí naleznete v řadě voliér proti expozici plameňáků u vstupu do Vodního světa.

Zoo Praha má jeden chovný pár zoborožců nosorožčích. Samice Markéta je v Praze od roku 2003, s partnerem Prokopem se setkala na podzim roku 2005. V roce 2007 společně poprvé odchovali mládě a v následujícím roce úspěch zopakovali. Rok 2011 znamenal chovatelskou senzaci - Prokop a Markéta odchovali svá první dvojčata, a to dokonce přirozeným způsobem. Do té doby se přitom žádný jiný přirozený odchov tohoto druhu v Evropě nepovedl.

 

 

 

Dvojčata dvojzoborožců jsou senzace! Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní