Čtyři převaláci odcestovali do Mongolska

Novinky u zvířat

16. 07. 2012


Koně se vydali na dlouhou cestu - 16. července 2012

Zoo Praha dnes začala psát ve spolupráci s Armádou ČR novou kapitolu projektu Návrat divokých koní. Ze základny v Praze-Kbelích vzlétl armádní letoun, který přepraví čtyři koně Převalského do domova jejich předků, do Mongolska. Zvířata a jejich doprovod čeká téměř osmnáctihodinový let na trase Praha - Kazaň - Novosibirsk - Bulgan a přistání na nezpevněné ploše bulganského letiště.

Krátce před odletem koní do Mongolska přišla skvělá zpráva: Návrat divokých koní nově získal prestižní status oficiálního partnerského projektu WAZA. Světová organizace zoologických zahrad a akvárií takto ocenila přínos pražské zoo pro záchranu koně Převalského před vyhubením.

„Zařazení Návratu divokých koní na seznam partnerských projektů WAZA znamená nesmírnou mezinárodní prestiž a je zároveň nejvyšším profesionálním oceněním pro všechny, kdo se na projektu podílejí,“ upozornil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Letošního transportu do Mongolska se účastní čtyři klisny – Anežka, Spela, Xara a Greta. Nakládka koní začala dnes v časných ranních hodinách v areálu chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově na Benešovsku. Chovatelé nejprve přesunuli klisny z výběhu na oddělený dvorek, kde zvířata uspal veterinář a odebral jim krev. Poté, co se koně probudili, je chovatelé přemístili do připravených přepravních boxů, které potom naložili na nákladní vůz.

„Všechny klisny naštěstí poslušně vešly na dvorky, včetně Grety, z níž jsme měli největší obavy, a jedna po druhé se ocitaly v přepravních boxech: první Xara, druhá Greta, třetí Spela a poslední Anežka. Před půl desátou byly všechny na nákladním autě; podstatně dřív, než tomu bylo loni,“ popsal Bobek.

Po převezení koní na 24. základnu dopravního letectva Armády ČR v Praze-Kbelích následovalo přemístění transportních beden do vojenského letounu CASA C-295M, který s vzácným nákladem vzlétl po půl čtvrté odpoledne.

Podle letového plánu se během letu uskuteční dvě mezipřistání: v 21:00 L SEČ v Kazani a ve 3:45 L SEČ v Novosibirsku. Do Kazaně koně dopraví posádka ve složení kapitán letounu kpt. Jaroslav Bulíř a druhý pilot npor. Pavlína Engelová. Z Kazaně budou přes Novosibirsk pokračovat kapitán letounu pplk. Milan Laniak a druhý pilot kpt. Petr Mesarkin. Tato dvojice se bude muset vypořádat s přistáním na nezpevněné ploše letiště v Bulganu, kam by měl letoun dosednout 17. července v 8:35 L SEČ (13:35 místního času).

Čtveřici klisen při letu doprovází tříčlenný tým ze Zoo Praha - ředitel Miroslav Bobek, veterinář Roman Vodička a kurátor kopytníků Jan Marek. Po přistání v Bulganu převezou nákladní automobily koně a jejich doprovod do národního parku Gobi B, přičemž trasa pozemní části transportu je dlouhá zhruba 200 kilometrů. Po příjezdu budou koně vypuštěni z přepravních beden do aklimatizační obory. 

Zpravodajství a aktuality z průběhu převozu lze sledovat na facebookovém profilu Návrat divokých koní (www.facebook.com/prevalaci).

Projekt Návrat divokých koní můžete podpořit i Vy poukázáním libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít, č. ú. 43 – 680 466 0247 / 0100 (k platbě, prosím, uveďte variabilní symbol 200 a do zprávy příjemci vepište slovo Návrat).
Další možností je zaslání dárcovské SMS ve tvaru DMS PREVALACIMONGOLSKO na telefonní číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, z nich 27 Kč je určeno na záchranu koní Převalského), případně ve tvaru DMS ROK PREVALACIMONGOLSKO (v tomto případě je DMS v ceně 30 Kč odesílána jednou za měsíc po dobu jednoho roku).
V našem snažení nám však pomůžete i návštěvou Zoo Praha a nákupem suvenýrů ve stáncích označených heslem Pomáháme jim přežít.

Nakládka klisen se podařila rychleji než loni. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Nakládka klisen se podařila rychleji než loni. Foto: Miroslav Bobek

Nakládání beden s klisnami do letadla. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

V půl čtvrté zamířili převaláci do Mongolska. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


V unikátní středoasijské pouštní expozici zvané Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů, teď mohu návštěvníci vidět opravdové známky jara. Na snímku pár agamek písečných; samec v dominantní póze, samice odmítající páření. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha mohou v těchto dnech vidět opravdové známky jara. Konkrétně v unikátní středoasijské pouštní expozici Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů. Ještě zhruba dva až tři týdny...

Obě slůňata ze Zoo Praha už váží přes tunu. Během posledního vážení ve středu ráno dosáhl mladší Rudi přesně 1028 kilogramů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Co do zvídavosti a veselého skotačení, Max a Rudi v sobě slůňata ještě nezapřou, ale co do hmotnosti, i mladší Rudi již přesáhl tunu. Během posledního vážení ve středu ráno dosáhl přesně 1028 kg, o půl roku starší Max...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní