Získali jsme nového komodského draka!

Novinky u zvířat

12. 07. 2012


Rakastan je novou posilou chovu.

Pražská zoo získala v těchto dnech vzácný nový přírůstek - varana komodského ze zoologické zahrady v Los Angeles. Sameček Rakastan by se měl v budoucnu stát partnerem pražské samičky Ranchy. Prvních potomků by se mohli dočkat za tři roky.

„Sameček Rakastan je součástí rozsáhlé výměny mezi evropským a severoamerickým chovným programem varanů komodských. Zoo Praha se na této výměně podílela zásadním způsobem: všech deset varanů určených pro severoamerické zoologické zahrady se vylíhlo v roce 2010 v Praze,“ vysvětlil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. 

Kombinace linie varaní samice Aranky z pražské zoo s americkými genetickými liniemi by měla v nadcházejících letech vyloučit nutnost příbuzenské plemenitby jak v evropském, tak i americkém chovu varanů komodských.

Rakastan se vylíhl 5. srpna 2011 v zoologické zahradě Los Angeles. Jeho rodiči jsou samec Buru z Washingtonu  a osmiletá torontská samice Lima. Všichni čtyři Rakastanovi prarodiče pochází z Indonésie. Patří, stejně jako ostatní varani komodští chovaní ve světových zooloogických zahradách, k populaci obývající ostrovy Rinca a Flores.

Nový varan měří 90 centimetrů a váží kolem 700 gramů. Je tedy mnohem drobnější než jeho vrstevníci v pražské zoo, kterí měří zhruba 110 centimetrů a váží 2-2,5 kilogramů. Tento rozdíl je dán odlišností chovatelských metodik v různých zoologických zahradách.

„Navzdory menšímu vzrůstu je varaní sameček zdravý, čilý, chová se zvídavě a neohroženě,“ popsal kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

V sočasné době obývá Rakastan prostorné terárium v chovném zázemí varanů komodských. Jeho budoucí partnerkou je o rok starší Rancha, dcera pražské varanky Aranky. Věkový a velikostní rozdíl obou partnerů může být výhodný při jejich prvním seznámení, k němuž by mohlo dojít za dva roky.

Rakastan přijel až z Los Angeles. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní