Zoo Praha zaznamenala rekord v chovu plazů

Novinky u zvířat

10. 07. 2012


Úterý 10. července 2012

Mládě trnorepa zdobeného, foto (c) Petr Velenský, Zoo PrahaMládě trnorepa zdobeného, foto (c) Petr Velenský, Zoo PrahaUplynulý tropický víkend přinesl pražské zoo mimořádnou událost: vylíhla se mláďata hned sedmi druhů plazů. Navíc se jedná o druhy vzácné, obtížně chovatelné nebo vůbec poprvé rozmnožené v zoologických zahradách. K víkendovému rekordu přispěli značnou měrou obyvatelé nové expozice středoasijských pouštních plazů Kattakum.

Mezi čerstvé přírůstky Zoo Praha patří kriticky ohrožená želva egyptská, leguánci modraví, paještěrky písečné, gekon turkestánský, agamy stepní, trnorepové zdobení a čukvala zavalitá.

Páření agam stepních, foto (c) Petr Velenský, Zoo PrahaPáření agam stepních, foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha„Vylíhnutí tří desítek mláďat celkem sedmi druhů plazů během jediného víkendu je výjimečnou událostí. Historie chovu plazů v Zoo Praha něco takového nepamatuje,“ uvedl kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Hned tři z těchto druhů – paještěrka písečná, gekon turkestánský a agama stepní – žijí v expozici Kattakum, která je ve světě zoologických zahrad zcela unikátní. Obyvatelům této expozice středoasijských pouštních plazů, která se otevřela počátkem letošního května ve zrekonstruovaném Pavilonu kočkovitých šelem, se od té doby vylíhlo již 55 mláďat a dalších více než 200 vajec z této expozice opatrují chovatelé v líhni.

Líhnutí čukvaly zavalité, foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha Líhnutí čukvaly zavalité, foto (c) Petr Velenský, Zoo Praha „Nová středoasijská Kattakum je experimentem, který se zatím, zdá se, daří. Všechny druhy zvířat, které v ní žijí a které se mohly rozmnožit, se v krátké době skutečně rozmnožily. U paještěrky písečné, gekona turkestánského a již dříve vylíhlé agamky písečné se navíc velmi pravděpodobně jedná o vůbec první rozmnožení v zoologických zahradách celého světa,“ upozornil Velenský.

Expozici Kattakum obývá celkem 48 jedinců devíti druhů plazů. Žijí na takzvaném barchanu - velké písečné duně, kterou musí chovatelé pečlivě udržovat nejen na povrchu, ale i v jejím nitru, kam se zvířata ukrývají před horkem. Návštěvníci tu mají jedinečnou možnost pozorovat celý ekosystém a život zvířat v něm: námluvy, páření, lovecké metody či projevy dominantního nebo teritoriálního chování.

 


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní