"Pražská" hříbata v Mongolsku

Novinky u zvířat

28. 06. 2012


Dobré zprávy z Khomiin Talu

Skupina koní Převalského, kterou loni Zoo Praha přepravila do Mongolska, se ve svém novém domově dočkala už dvou hříbat. Deset dnů po klisně Cassovii porodila i Lima a oba malí hřebečci se mají čile k světu. Situace v rezervaci Khomiin Tal, kde se doposud rodilo jen málo hříbat, se tak i díky „pražským“ koním začala lepšit.

Z Prahy do Mongolska v loňském roce odcestovali klisny Cassovia, Lima, Kordula a hřebec Matyáš. Zatímco Matyáš se v Khomiin Talu připojil k mládenecké skupině koní, k našim klisnám se přidal hřebec Born to Be Wild, který pochází z Francie. Ten je také pravděpodobným otcem obou hříbat.

„Narozením hříbat se nejlepším možným způsobem uzavřela první etapa projektu Návrat divokých koní. Teď začínáme psát nový příběh: v červenci přepravíme do Mongolska další čtyři klisny koně Převalského, tentokrát do národního parku Gobi B,“ řekl iniciátor projektu a ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Z loni přepravené skupiny porodila jako první šestiletá Cassovia, a to 2. června. O rok mladší Limě, která před příchodem do Mongolska žila v zámeckém parku ve Slatiňanech, se hříbě narodilo 12. června. 

„První rok po transportu většinou klisny nezabřeznou, protože se přizpůsobují jinému klimatu. Cassovia s Limou zvládly jak adaptaci v tuhé zimě, tak i mateřské povinnosti, což je obdivuhodné,“ uvedl vedoucí mezinárodní plemenné knihy koně Převalského Evžen Kůs, který měl možnost pozorovat v Khomiin Talu obě hříbata.

„Hřebečci jsou zdraví a veselí, hrají si a skotačí. Drží se klisen, ale kromě mateřského mléka už začali objevovat i okolní zeleň, kterou se snaží okusovat,“ popsal Kůs s tím, že hřebec Born to Be Wild se o hříbata vzorně stará a hlídá je. To, zda je jejich skutečným otcem, však ukážou až genetické testy.

V ideálním případě by se hříbata mohla už za 11 měsíců dočkat nových sourozenců. Za dva či tři roky pak budou muset od svých matek odejít a připojit se k mládenecké skupině, ve které je i hřebec Matyáš.

Cassovia porodila 2. června 2012. Foto: Evžen Kůs, Zoo Praha

Obě mláďata jsou hřebečci a dobře se jim daří. Foto: Marián Polák, Zoo Praha

 

 

 

 

 

28. června 2012


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní