Shanti: Tvůrčí retrospektiva

Novinky u zvířat

12. 06. 2012


Od 13. června 2012 si můžete prohlédnout výstavu Shanti!

Shanti se svojí ošetřovatelkou Veronikou Štruplovou, foto (c) Miroslav BobekShanti se svojí ošetřovatelkou Veronikou Štruplovou, foto (c) Miroslav BobekZoo Praha pořádá unikátní prodejní výstavu maleb slonice Shanti. Výtěžek z prodeje obrazů poputuje na nákup ultrazvukového přístroje pro sloní zoo v Pinnawale na Srí Lance. Díla talentované slonice si lze prohlédnout v pražské Marthi Gallery od 13. června do 31. srpna. Vstup na výstavu nazvanou Shanti: Tvůrčí retrospektiva je zdarma.

Slonice Shanti, která žije v pražské zoo, se narodila v roce 1976 v Indii. O rok později odjela do vzdáleného Československa, kde dostala první příležitost v umělecké branži: proslavila se rolí slůněte Bimba, které ve filmu Poplach v oblacích sebere panu Tau jeho kouzelnou buřinku. Po natočení snímku zakoupila Shanti pražská zoo.

„Duše umělkyně v Shanti nikdy nevyhasla, a tak nás napadlo dát jí možnost projevit se i v jiné tvůrčí oblasti. Před necelými dvěma lety s ní chovatelka Veronika Štruplová zkusila poprvé malovat – a výsledek předčil naše očekávání,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Svou malířskou kariéru zahájila Shanti tak, že se učila držet v chobotu štětec, což trvalo přibližně čtrnáct dní. „Pak jsme jí vyrobili pevný stojan, na který jsme napnuli plátno. Štětec namočený do barev jsem jí pomáhala přidržovat v chobotu a při tom jsem ukazovala na plátno. Shanti začala postupně přikládat štětec ke stojanu,“ popsala chovatelka Veronika.

Hned v počátku Shantiných malířských pokusů se v pražské zoo zrodila myšlenka, že by ShantinaObraz slonice Shatni s názvem: Pohled z pralesaObraz slonice Shatni s názvem: Pohled z pralesa originální díla mohla najít kupce, kteří by byli touto cestou ochotni přispět k ochraněslonů. Bezprostředním podnětem k uspořádání výstavy Shanti: Tvůrčí retrospektiva pak byla nabídka sponzora Marthi Gallery Toma Petrů, který za jeden z obrazů slonice poukázal pětimístnou sumu na sbírkové konto pražské zoo Pomáháme jim přežít. 

Shanti svou tvorbou pomůže slonům na Srí Lance: finanční prostředky získané prodejem jejích obrazů poputují prostřednictvím konta Pomáháme jim přežít na nákup ultrazvukového přístroje Mindray pro sloní zoo ve vesnici Pinnawala. Přístroj umožní kontrolovat reprodukční ústrojí slonic, diagnostikovat březost a usnadní i další veterinární úkony.

Pinnawalu lze podpořit i koupí suvenýrů, které pražská zoo vyrobila u příležitosti zahájení Shantiny výstavy.
Partnerem výstavy je společnost Visual Unity.

Další zajímavosti o Tvůrčí retrospektivě Shanti najdete zde.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní