Kašíka znovu čekají otcovské povinnosti

Novinky u zvířat

05. 06. 2012


Máme mládě u kasuárů!

Čerstvé mládě kasuára. Foto: Antonín Vaidl, Zoo PrahaČerstvé mládě kasuára. Foto: Antonín Vaidl, Zoo PrahaV pražské zoo se vylíhlo mládě kasuára. Samec Kašík tak po čase opět dostane příležitost uplatnit se v roli starostlivého a spolehlivého otce.  Kasuáři jsou nekrmiví ptáci, takže si mládě musí samo aktivně shánět potravu. Napodobuje při tom právě otce, který u kasuárů obstarává veškerou rodičovskou péči.

Samička kasuára snáší dvě až pět zelených vajec, na kterých sedí 50 dní. Pražská kasuáří samice Kačenka tentokrát snesla tři a jediné z nich bylo oplozené. Mládě přišlo na svět v pondělí; po vylíhnutí vážilo 565 gramů.

„Naše samice snáší velká vejce, která mají silnou skořápku a váží více než 800 g. Mláďata se kvůli tomu sama líhnou jen velmi obtížně. Proto provádíme asistované líhnutí, při kterém vejce uměle naklubeme, mládě hlasově stimulujeme a podle potřeby postupně prorážíme skořápku vejce, dokud se mládě nedostane na svět,“ uvedl kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. 

Malí kasuáři bývají světlí, s tmavými podélnými proužky. V prvním roce života se zbarví skořicově a teprve ve třech letech věku mají stejně černé peří, červenomodrou kresbu na krku a hlavě a kostěnou přilbu jako dospělí jedinci.
Návštěvníci mohou mládě zahlédnout v kasuářím „domku“ v horní části areálu zoo. Od příštího týdne už malý kasuár zřejmě začne vycházet i do venkovního výběhu.

V přírodě kasuáři přilboví obývají hustý lesní porost na Nové Guineji  a v severovýchodní Austrálii, kde se živí rostlinnou potravou – výhonky či spadanými plody.  Do Zoo Praha přišli poprvé už v roce 1954. Pražská zoo je jedinou zoologickou zahradou v České republice, které se kdy podařilo kasuáry rozmnožit.  Prvního odchovu se Praha dočkala v roce 1998; o rok později následovala další dvě mláďata, čtvrté přišlo na svět v roce 2009.

Kašík s mládětem. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní