Dvě žirafí mláďata ve 12 hodinách

Novinky u zvířat

19. 05. 2012


Sobota 19. května - pražské stádo žiraf se rozrostlo o dvě samičky!

V noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaZoo Praha se v noci na dnešek dočkala hned dvou žirafích mláďat. Večer porodila žirafa Diana, nad ránem ji pak následovala Kleopatra. Obě mláďata jsou samičky, jde o 73. a 74. mládě žirafy Rothschildovy narozené v pražské zoologické zahradě.

Žirafa Diana začala rodit v pátek v podvečer. Porod proběhl hladce, malá žirafka přišla na svět v půl osmé. Kolem páté hodiny ranní pak porodila Kleopatra, nejstarší samice ve skupině pražských žiraf. U Diany šlo o čtvrtý porod, u Kleopatry už o desátý.

Obě mláďata jsou v pořádku, už se postavila na nohy a pijí mléko od svých matek. Váží odhadem zhruba 70 kilogramů a měří 170 – 180 centimetrů.  Otcem malých žirafek je samec Johan.

Žirafí samice v Zoo Praha rodí obvykle ve velice krátkém časovém odstupu. Příčin je podle kurátora kopytníků Jana Marka hned několik. „Žirafí samice se mohou v říji synchronizovat podobně jako jiné druhy stádových zvířat, aby bylo v jednom období více mláďat a ta měla větší šanci, že uniknou pozornosti predátorů. Může to však být také důsledkem určité vizuální stimulace v porodních boxech,“ dodává. Žirafí březost trvá i 14 měsíců, takže několik dnů v jejím závěru nehraje velkou roli. Samici Kleopatru podle Marka očividně porod Diany vybudil. „Když viděla Dianu, začala Klea okamžitě zvedat ocas, přešlapovat a byla nervózní, mysleli jsme si, že k porodu dojde,“ říká ještě Marek. Také předchozí porody Kleopatry a Diany se odehrály v relativně malém odstupu 14 dnů.

V letošním roce se v Zoo Praha narodila celkem čtyři žirafí mláďata. V únoru se  s odstupem pouhých dvou dnů narodili samice Apolena a samec Vincek, během uplynulé noci pak dvě samice.

Následujících několik dní zůstanou mláďata a jejich matky oddělené od zbytku skupiny, poté je chovatelé spojí dohromady a v pavilonu Africký dům je budou moci obdivovat první návštěvníci. 

Dcera Diany přišla na svět v pátek večer. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Sobotní samička je 10. mládětem Kleopatry. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


V Rákosově pavilonu je již k vidění i hnízdní aktivita. Materiál do budek si nosí například aratingové andští, místa ke stavbě hnízd hledají i papoušci mniší (na snímku). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Život v Rákosově pavilonu pro vzácné papoušky se – po třech týdnech od otevření – ustálil; spokojení jsou jak jeho ptačí obyvatelé, tak návštěvníci. U některých ptačích druhů je již k vidění hnízdní aktivita,...

Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní