Dvě žirafí mláďata ve 12 hodinách

Novinky u zvířat

19. 05. 2012


Sobota 19. května - pražské stádo žiraf se rozrostlo o dvě samičky!

V noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaZoo Praha se v noci na dnešek dočkala hned dvou žirafích mláďat. Večer porodila žirafa Diana, nad ránem ji pak následovala Kleopatra. Obě mláďata jsou samičky, jde o 73. a 74. mládě žirafy Rothschildovy narozené v pražské zoologické zahradě.

Žirafa Diana začala rodit v pátek v podvečer. Porod proběhl hladce, malá žirafka přišla na svět v půl osmé. Kolem páté hodiny ranní pak porodila Kleopatra, nejstarší samice ve skupině pražských žiraf. U Diany šlo o čtvrtý porod, u Kleopatry už o desátý.

Obě mláďata jsou v pořádku, už se postavila na nohy a pijí mléko od svých matek. Váží odhadem zhruba 70 kilogramů a měří 170 – 180 centimetrů.  Otcem malých žirafek je samec Johan.

Žirafí samice v Zoo Praha rodí obvykle ve velice krátkém časovém odstupu. Příčin je podle kurátora kopytníků Jana Marka hned několik. „Žirafí samice se mohou v říji synchronizovat podobně jako jiné druhy stádových zvířat, aby bylo v jednom období více mláďat a ta měla větší šanci, že uniknou pozornosti predátorů. Může to však být také důsledkem určité vizuální stimulace v porodních boxech,“ dodává. Žirafí březost trvá i 14 měsíců, takže několik dnů v jejím závěru nehraje velkou roli. Samici Kleopatru podle Marka očividně porod Diany vybudil. „Když viděla Dianu, začala Klea okamžitě zvedat ocas, přešlapovat a byla nervózní, mysleli jsme si, že k porodu dojde,“ říká ještě Marek. Také předchozí porody Kleopatry a Diany se odehrály v relativně malém odstupu 14 dnů.

V letošním roce se v Zoo Praha narodila celkem čtyři žirafí mláďata. V únoru se  s odstupem pouhých dvou dnů narodili samice Apolena a samec Vincek, během uplynulé noci pak dvě samice.

Následujících několik dní zůstanou mláďata a jejich matky oddělené od zbytku skupiny, poté je chovatelé spojí dohromady a v pavilonu Africký dům je budou moci obdivovat první návštěvníci. 

Dcera Diany přišla na svět v pátek večer. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Sobotní samička je 10. mládětem Kleopatry. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní