Dvě žirafí mláďata ve 12 hodinách

Novinky u zvířat

19. 05. 2012


Sobota 19. května - pražské stádo žiraf se rozrostlo o dvě samičky!

V noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV noci z 18. na 19. května se narodily dvě žirafí samičky! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaZoo Praha se v noci na dnešek dočkala hned dvou žirafích mláďat. Večer porodila žirafa Diana, nad ránem ji pak následovala Kleopatra. Obě mláďata jsou samičky, jde o 73. a 74. mládě žirafy Rothschildovy narozené v pražské zoologické zahradě.

Žirafa Diana začala rodit v pátek v podvečer. Porod proběhl hladce, malá žirafka přišla na svět v půl osmé. Kolem páté hodiny ranní pak porodila Kleopatra, nejstarší samice ve skupině pražských žiraf. U Diany šlo o čtvrtý porod, u Kleopatry už o desátý.

Obě mláďata jsou v pořádku, už se postavila na nohy a pijí mléko od svých matek. Váží odhadem zhruba 70 kilogramů a měří 170 – 180 centimetrů.  Otcem malých žirafek je samec Johan.

Žirafí samice v Zoo Praha rodí obvykle ve velice krátkém časovém odstupu. Příčin je podle kurátora kopytníků Jana Marka hned několik. „Žirafí samice se mohou v říji synchronizovat podobně jako jiné druhy stádových zvířat, aby bylo v jednom období více mláďat a ta měla větší šanci, že uniknou pozornosti predátorů. Může to však být také důsledkem určité vizuální stimulace v porodních boxech,“ dodává. Žirafí březost trvá i 14 měsíců, takže několik dnů v jejím závěru nehraje velkou roli. Samici Kleopatru podle Marka očividně porod Diany vybudil. „Když viděla Dianu, začala Klea okamžitě zvedat ocas, přešlapovat a byla nervózní, mysleli jsme si, že k porodu dojde,“ říká ještě Marek. Také předchozí porody Kleopatry a Diany se odehrály v relativně malém odstupu 14 dnů.

V letošním roce se v Zoo Praha narodila celkem čtyři žirafí mláďata. V únoru se  s odstupem pouhých dvou dnů narodili samice Apolena a samec Vincek, během uplynulé noci pak dvě samice.

Následujících několik dní zůstanou mláďata a jejich matky oddělené od zbytku skupiny, poté je chovatelé spojí dohromady a v pavilonu Africký dům je budou moci obdivovat první návštěvníci. 

Dcera Diany přišla na svět v pátek večer. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Sobotní samička je 10. mládětem Kleopatry. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Dvouletá samice Prixi je potomkem samce Tipita a samice Boženky. Oba její rodiče mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu zubrů evropských v horní části Zoo Praha. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouletá samice zubra evropského Prixi dnes odcestovala do německého Tierparku Berlin, kde se po několik měsíců bude připravovat na dlouhou cestu do ázerbájdžánského národního parku Shahdag, kam bude přepravena v rámci...

Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.
Přihlášení k newsletteru