DO PRAHY PŘIJELY DVĚ NOVÉ SLONICE

Novinky u zvířat

09. 05. 2012


Středa 9. května 2012

Donna a Tonya v pražském sloninci. Autor foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaDonna a Tonya v pražském sloninci. Autor foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaSkupina slonů v Zoo Praha se rozrostla o dvě nové samice – pětadvacetiletou Donnu a její tříletou dceru Tonyu. Přicestovaly dnes ze zoologické zahrady v Rotterdamu a rovnou se nastěhovaly do nového pavilonu, který od konce dubna obývají pražské slonice Gulab a Shanti i samec Mekong. Donna je březí, rodit by měla počátkem příštího roku.

„Z toho, že Donna čeká slůně, jsme samozřejmě nadšení. Za to, že Donna přišla právě do Prahy, vděčíme nejen velkorysosti všech zúčastněných, ale v nemenší míře i faktu, že máme pro chov slonů nové, skutečně špičkové zařízení,“ řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Stěhování slonů začalo v rotterdamské zoologické zahradě v úterý ráno a odehrávalo se v režii holandských chovatelů a přepravců. Pražští „slonaři“, kteří mají s nakládáním slonů do přepravních kontejnerů čerstvou zkušenost z Tróji, tentokrát jen přihlíželi. Scénář stěhování byl obdobný jako při pražském přesunu ze starého do nového slonince: zvířata dostala tišící prostředky, aby se při nakládání nezranila; poté je chovatelé a přepravci přesunuli do přepravních boxů, které s pomocí jeřábu vyzvedli na speciálně upravený kamion.

Slonice pak čekal 14 hodinový převoz do Prahy, kam dorazily dnes nad ránem. Zvědavé slůně Tonya prozkoumávalo neznámé prostředí ještě předtím, než vystoupilo z kontejneru – chobotem, které prostrčilo otvorem ve stěně přepravního boxu. Přesun nováčků do slonince proběhl hladce; v následujících dnech bude Donnu s Tonyou čekat postupné seznamování s ostatními členy pražské skupiny.

Stěhování Donny z rotterdamského pavilonu. Autor foto: Khalil Baalbaki, Zoo PrahaStěhování Donny z rotterdamského pavilonu. Autor foto: Khalil Baalbaki, Zoo PrahaDouanita, domácky Donna, se narodila v roce 1987 ve Vietnamu. Do rotterdamské zoo se dostala už jako malé slůně. Ve skupině se projevuje jako dominantní samice, která si velmi dobře hlídá mláďata a pečlivě se o ně stará. Své postavení si průběžně udržuje tím, že ostatní slony občas udeří chobotem nebo nohou. Jinak má klidnou, nekonfliktní povahu, ovšem pokud se setká s odporem, vždy chce odejít jako vítěz. Má velkou slabost pro jídlo, především pro sladkosti. Proto má pár kil navíc, než by měl slon jejího vzrůstu mít. Nemá ráda vodu – od chovatelů se nechá omýt, ale do bazénu dobrovolně nevleze. Donna zatím porodila tři potomky, posledním z nich byla Tonya.

Stěhování slůněte Tonyi z rotterdamského pavilonu. Autor foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha	Stěhování slůněte Tonyi z rotterdamského pavilonu. Autor foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha Tonya je slůně, které je nesmírně hravé, zvídavé a plné energie. Každou novou věc ve výběhu hned zkoumá a neustále vymýšlí, jak „potrápit“ ostatní slony. Dobře si uvědomuje, že je slůnětem od dominantní samice, takže si na dospělé slony dovoluje více, než je u mláďat běžné – strká do nich nebo naznačuje útoky. Ví, že kdyby nastal konflikt, matka ho spolehlivě ochrání. Na rozdíl od Donny miluje vodu a využije každou příležitost, aby se mohla vykoupat nebo alespoň pokropit vše v okolí.


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní