Přijďte se podívat na vzácné výrečky filipínské!

Novinky u zvířat

03. 05. 2012


Výrečka filipínského uvidíte v rámci Evropy pouze v Praze!

Výreček s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVýreček s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaNávštěvníci pražské zoo mají ode dneška jedinečnou možnost pozorovat výrečka filipínského. Zoo Praha je jedinou zoologickou zahradou v celé Evropě, kde lze tuto sovu spatřit. V budoucnu je zahrada připravena chovat i další ohrožené filipínské sovy ze záchranného programu, který dlouhodobě podporuje.

Dvojice vzácných výrečků filipínských je od dnešního dne k vidění v expozici poblíž velké voliéry dravců ve spodní části areálu zahrady. Jde o endemický druh, který ve volné přírodě obývá pouze severní část filipínského souostroví.

„Dva výrečci k nám přišli ze zoo ve filipínském Luzonu, abychom představili vzácný druh sovy, na jehož ochraně naše zahrada spolupracuje. Kromě Prahy se výrečci filipínští nacházejí pouze ve dvou evropských zahradách – v Plzni a ve Wroclawi, kde je ale chovají v zázemích, nikoliv v expozicích,“ vysvětlil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Sovy na Filipínách ohrožuje především kácení tropických lesů. Pražská zoo od roku 2009 spolupracuje se záchrannou stanicí pro sovy na filipínském ostrově Negros. Každoročně podporuje provoz a rozvoj této stanice z konta Pomáháme jim přežít a tzv. Korunou ze vstupného – programu, díky němuž je jedna koruna z každé prodané vstupenky věnována na záchranné projekty v různých zemích světa.

Cílem Zoo Praha je vytvořit záložní populaci výrečků filipínských v lidské péči. Následně by zahrada mohla chovat i největší filipínskou sovu podobného jména – výra filipínského, kterému v blízké budoucnosti hrozí vyhubení.
Podpořit záchrannou stanici na ostrově Negros lze i dárcovskou SMS ve tvaru DMS VYRFILIPINY na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, na projekt přispějete 27 Kč.

Výrček filipínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVýrček filipínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Výrečka filipínského můžete v rámci Evropy spatřit pouze v Praze! Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Mládě dikdika v Zoo Praha se má podle chovatelů čile k světu. Ve skupině je vzhledem ke své velikosti velmi dobře rozpoznatelný. Plného vzrůstu by měl dosáhnout zhruba v sedmi měsících. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Návštěvníci mohou v těchto dnech pozorovat v pavilonu Africký dům mládě dikdika Kirkova. Jedná se o historicky první mládě této nejmenší antilopy na světě narozené v Zoo Praha. Teprve měsíc starý přírůstek je velmi aktivní a...

Oběma mláďatům pandy červené v Zoo Praha se daří velmi dobře. Prozatím byli v pražské zoo úspěšně odchováni samci Akim a Flin. Otcem všech mláďat je samec Pat. Autor: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Každým dnem již chovatelé očekávají, že se začnou po venkovním výběhu samostatně pohybovat obě nedávno narozená mláďata pandy červené v Zoo Praha. Dvojčatům budou téměř tři měsíce. Zatím zůstávají v boudě, kam je...
Přihlášení k newsletteru