Přijďte se podívat na vzácné výrečky filipínské!

Novinky u zvířat

03. 05. 2012


Výrečka filipínského uvidíte v rámci Evropy pouze v Praze!

Výreček s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVýreček s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaNávštěvníci pražské zoo mají ode dneška jedinečnou možnost pozorovat výrečka filipínského. Zoo Praha je jedinou zoologickou zahradou v celé Evropě, kde lze tuto sovu spatřit. V budoucnu je zahrada připravena chovat i další ohrožené filipínské sovy ze záchranného programu, který dlouhodobě podporuje.

Dvojice vzácných výrečků filipínských je od dnešního dne k vidění v expozici poblíž velké voliéry dravců ve spodní části areálu zahrady. Jde o endemický druh, který ve volné přírodě obývá pouze severní část filipínského souostroví.

„Dva výrečci k nám přišli ze zoo ve filipínském Luzonu, abychom představili vzácný druh sovy, na jehož ochraně naše zahrada spolupracuje. Kromě Prahy se výrečci filipínští nacházejí pouze ve dvou evropských zahradách – v Plzni a ve Wroclawi, kde je ale chovají v zázemích, nikoliv v expozicích,“ vysvětlil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Sovy na Filipínách ohrožuje především kácení tropických lesů. Pražská zoo od roku 2009 spolupracuje se záchrannou stanicí pro sovy na filipínském ostrově Negros. Každoročně podporuje provoz a rozvoj této stanice z konta Pomáháme jim přežít a tzv. Korunou ze vstupného – programu, díky němuž je jedna koruna z každé prodané vstupenky věnována na záchranné projekty v různých zemích světa.

Cílem Zoo Praha je vytvořit záložní populaci výrečků filipínských v lidské péči. Následně by zahrada mohla chovat i největší filipínskou sovu podobného jména – výra filipínského, kterému v blízké budoucnosti hrozí vyhubení.
Podpořit záchrannou stanici na ostrově Negros lze i dárcovskou SMS ve tvaru DMS VYRFILIPINY na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, na projekt přispějete 27 Kč.

Výrček filipínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVýrček filipínský. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Výrečka filipínského můžete v rámci Evropy spatřit pouze v Praze! Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní