Záplava mláďat láká k návštěvě zoo!

Novinky u zvířat

24. 04. 2012


Jaro je v plném proudu. Téměř všechna zvířata jsou již ve výbězích a zoo se hemží mláďaty.

Mládě binturonga začíná prozkoumávat okolí. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaMládě binturonga začíná prozkoumávat okolí. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV mnoha výbězích je zjara živo. Zvířata jsou nadšená z pěkného počasí, na svět přichází spousty mláďat. Proč si nenaplánovat svou příští procházku tak, abyste navštívili ta nejnovější?

Hned kousek za hlavním vchodem určitě nevynechejte Indonéskou džungli. Na jednom z ostrovů v přízemí pavilonu se totiž stále častěji ukazuje rodinka binturongů i s mládětem. Osmé mládě v historii Zoo Praha se narodilo již v 26. ledna, protože je však vývoj mláďat binturongů pozvolný, z bezpečí porodního boxu se vydalo spolu s matkou Sabah až před několika týdny.

Jen o pár desítek metrů dál, v expozici klokanů, zaujme přírůstek, který se po světě poprvé rozhlédl 18. února. Malý klokan rudý se však narodil už o něco dříve, vždyť stejně jako vačnatci přichází na svět ve stádiu zárodku, který není sám schopný přežít. Novorozenec tak proto okamžitě s vypětím všech sil vyšplhá do vaku matky, kde jako v inkubátoru prodělává další vývoj přisátý k mléčnému struku. V dospělosti se z klokáněte stane nejmohutnější vačnatec planety a největší původní savec australského kontinentu. Malý klokan už se často vydává z kapsy ven. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaMalý klokan už se často vydává z kapsy ven. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaVždyť dospělí samci (jejichž zrzavý kožich dal za vznik českému druhovému jménu druhu) mohou vážit přes 80 kilo a měřit ke dvěma metrům...

Zhruba stejně daleko od Indonéské džungle jako klokany naleznete také sitatungy. Tyto půvabné plaché antilopy z podmáčených krajin západní Afriky jsou pro zoo již tradičním druhem. Jen v letošním roce se narodilo 6 mláďat, která můžete obdivovat ve výběhu společně se stádem dospělých. Prozatím poslední mládě přišlo na svět 21. dubna 2012. Je to sameček a celkem je již 392. mládětem sitatungy narozeným v Praze! Výběh sdílejí sitatungy se zoborožci kaferskými, kterým se letos také podařilo odchovat mládě.

S výběhem sitatung téměř sousedí expozice lam guanako. U těchto největších lam se již stalo tradicí, že samice rodí přímo v expozici a před zraky udivených návštěvníků. Nejinak tomu bylo i v případě samečka, který se narodil 15. Malí sobi jsou hned dva! Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaMalí sobi jsou hned dva! Foto: Tomáš Adamec, Zoo Prahadubna. „Procházeli jsme okolo výběhu a zdálo se nám, že v koutě leží kláda. Když jsme se za chvíli vraceli, zjistili jsme, že to bylo úplně čerstvé mládě,“  vypráví na Facebooku jedna z návštěvnic.

Matkou malého lamáka je naše nejstarší samička, už dvacetiletá Princezna, která se o mládě skvěle stará a pomohla mu překonat i vlivy nepříjemně studeného a sychravého počasí, do kterého se narodilo. Dnes už kluk v zlatém kožíšku vesele skotačí ve výběhu a k hrám provokuje i jindy důstojné dospělé…

Posledním, koho dnes představíme o něco blíže, jsou mláďata sobů polárních. Do výběhu se dva malí kolouši podívali poprvé 20. dubna, narodili se však již o pár dnů dříve. Samička se narodila 16., samec přišel na svět v pátek 13. dubna a oběma se skvěle daří. Matky mláďat, sedmileté samice Raisa a Pamina přišly do Prahy před pár lety, chovný samec Mirda se před deseti roky narodil u nás.

Nudit se ale nebudete ani v dalších částech zoo. Mláďata se rodí doslova každým dnem a zejména u ptáků se můžeme podle počtu snesených vajec a neutuchající hnízdní aktivity těšit doslova na záplavu mladých. Buďte s námi při tom!

 

 • Dnes se vylíhl druhý pelikán kadeřavý. Celkem tedy letos zatím máme 1 mládě pelikána bílého a 2 mladé pelikány kadeřavé. 
 • Nadále pokračuje velké jarní snášení. Dvě samice luňáka červeného snesly každá po dvou vajíčkách, snůšku máme i u tradičních ledňáků modrokřídlých, zasedli již také výreček malý a dva páry jeřábů panenských. V domečku u ibisů skalních hnízdí dytíci úhorní. Čírka žlutozobá letos hnízdí poprvé v historii zoo!
 • Další druhy jsou naopak již na konci inkubace a vajíčka mají těsně před líhnutím. K takovým patří orli bělohlaví (jejich soused, orel východní Matyáš, už se několik týdnů vzorně stará), raritní dvojzoborožci nosorozí a jeřábi mandžuští, kteří loni vyvedli mladé poprvé za dlouhou historii chovu.
 • Zcela poprvé v Evropě se vylíhl filipínský špaček holohlavý, mládě máme také u sojkovce šedohnědého. Kolekce sojkovců a timálií v Zoo Praha je přitom naším rodinným stříbrem a je největší na celém světě!

 

Čerstvé zprávy ze zoo doplněné množstvím fotografií najdete také na našem facebookovém profilu!


Zhruba desetidenní mládě bodlinatky turecké konečně zapózovalo fotografovi! :-) V expozici Afrika zblízka žije ve větší skupině dospělých jedinců i mláďat podobného věku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Ušátko, krásná kukadla, myšulí mimčo, roztomilouš, modelka, myši jsou nejlepší“ – i takové reakce provázely zveřejnění fotografie mláděte bodlinatky turecké na Facebooku Zoo Praha. Jsme rádi,...

Houbožravé želvy dlaždicovité jsou svým založením spíše konzervativní, takže k novince v podobě václavek byly nejprve nedůvěřivé. Rychle jim ale zachutnaly, a teď tomuto druhu houby dokonce dávají přednost před oblíbenou hlívou. Foto: Nataša Velenská, Zoo Praha

Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní