Na "Rince" to žije!

Novinky u zvířat

10. 04. 2012


Duben 2012 - novinky z chovného zázemí draků

Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaFoto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaSpecializované chovné zázemí pro záložní pár varanů komodských pojmenovali chovatelé po ostrově, na němž také varani sídlí – Rinca. Momentálně slouží jako dětský dům (jesle, školka, základní škola a gymnázium v jednom) pro dráčata různého stáří, resp. mládí. „Apartmány“, určené jako soukromé rezidence pro jednoho samce a jednu samici a v případě potřeby nepřekonatelně rozdělitelné na dvě samostatné jednotky (Arance by v tomto případě nepomohlo ani její kouzelné „hula hop“), nyní obývají dráčata z druhé snůšky naší varaní rekordmanky.

Tito takřka dospělí varani jsou rozděleni na samčí a samičí část. Samci totiž rychleji rostou a přijímají k potravě prakticky cokoliv masného, kdežto varaní slečny mají mlsný jazýček a nad některou potravou se ošklíbají, kupříkladu pach dospělých samců potkanů je pro ně až nepřekonatelně odpudivý. Rovněž se projevují jako plašší, velmi citlivé osobnsoti, které reagují, leckdy i negativně, na rušivé vlivy zvenčí či některé návštěvy. Zatímco samci se přibíhají zvědavě podívat šlehajíce dlouhatánským rozeklaným jazykem jako plamenem návštěvě v ústrety, samice bezmyšlenkovitě začnou zmateně pobíhat, zahrabávat se, mizet v norách nebo skákat do bazénu, kde pak návštěvu „přetrpí“ schované u dna.

Do dvou speciálních velkých vitrín (o rozměrech: výška 175 cm, délka 190 cm a hloubka 80 cm) se přestěhovala dráčata ze čtvrté a páté snůšky, která přišla na svět již bez pomoci Draca, tedy jen zásluhou Aranky – partenogeneticky. Jejich samčí určení se projevuje právě v ohromné přátelskosti, zvědavosti, ale též v různých lumpárnách. Bráškové, samozřejmě vždy z jedné snůšky, spolu zatím vycházejí dobře a nové prostory se jim ohromně zamlouvají. Každý má již při krmení své místo v různých výškách a klidně již spořádají i dva potkany jako jednu porci. Tato mláďata se krmí 1-2x týdně, kdežto jejich starší sourozenci v apartmánech jen jednou za 14-20 dnů.

Nataša Velenská, chovatelka plazů

Samci varanů jsou zvídaví a přátelští, samičky přitom spíše plaché. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Pětiletý hroší samec Fanda najde nový domov ve francouzské zoologické zahradě La Palmyre. Autor Petr Hamerník, Zoo Praha

Syn slavného hrocha Slávka odjel dnes ráno do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie. Více než tunový hroch by měl do svého nového domova dorazit zítra krátce po půlnoci.

Oba páry umístěné v klidu chovatelského zázemí se zatím vzorně starají o svá mláďata. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Celkem z osmi mláďat kriticky ohroženého bažanta Edwardsova se nyní těší chovatelé v Zoo Praha. Od roku 2000 není doklad o výskytu tohoto vzácného ptáka ve volné přírodě a jeho odchov v lidské péči je tedy zřejmě jeho jedinou...
Přihlášení k newsletteru