Na "Rince" to žije!

Novinky u zvířat

10. 04. 2012


Duben 2012 - novinky z chovného zázemí draků

Foto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaFoto (c) Tomáš Adamec, Zoo PrahaSpecializované chovné zázemí pro záložní pár varanů komodských pojmenovali chovatelé po ostrově, na němž také varani sídlí – Rinca. Momentálně slouží jako dětský dům (jesle, školka, základní škola a gymnázium v jednom) pro dráčata různého stáří, resp. mládí. „Apartmány“, určené jako soukromé rezidence pro jednoho samce a jednu samici a v případě potřeby nepřekonatelně rozdělitelné na dvě samostatné jednotky (Arance by v tomto případě nepomohlo ani její kouzelné „hula hop“), nyní obývají dráčata z druhé snůšky naší varaní rekordmanky.

Tito takřka dospělí varani jsou rozděleni na samčí a samičí část. Samci totiž rychleji rostou a přijímají k potravě prakticky cokoliv masného, kdežto varaní slečny mají mlsný jazýček a nad některou potravou se ošklíbají, kupříkladu pach dospělých samců potkanů je pro ně až nepřekonatelně odpudivý. Rovněž se projevují jako plašší, velmi citlivé osobnsoti, které reagují, leckdy i negativně, na rušivé vlivy zvenčí či některé návštěvy. Zatímco samci se přibíhají zvědavě podívat šlehajíce dlouhatánským rozeklaným jazykem jako plamenem návštěvě v ústrety, samice bezmyšlenkovitě začnou zmateně pobíhat, zahrabávat se, mizet v norách nebo skákat do bazénu, kde pak návštěvu „přetrpí“ schované u dna.

Do dvou speciálních velkých vitrín (o rozměrech: výška 175 cm, délka 190 cm a hloubka 80 cm) se přestěhovala dráčata ze čtvrté a páté snůšky, která přišla na svět již bez pomoci Draca, tedy jen zásluhou Aranky – partenogeneticky. Jejich samčí určení se projevuje právě v ohromné přátelskosti, zvědavosti, ale též v různých lumpárnách. Bráškové, samozřejmě vždy z jedné snůšky, spolu zatím vycházejí dobře a nové prostory se jim ohromně zamlouvají. Každý má již při krmení své místo v různých výškách a klidně již spořádají i dva potkany jako jednu porci. Tato mláďata se krmí 1-2x týdně, kdežto jejich starší sourozenci v apartmánech jen jednou za 14-20 dnů.

Nataša Velenská, chovatelka plazů

Samci varanů jsou zvídaví a přátelští, samičky přitom spíše plaché. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

 


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní