Vylíhl se krkavec - jaro je tu!

Novinky u zvířat

03. 04. 2012


Úterý 3. dubna 2012

Krkavčí mláďata hlásí v Praze jaro. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaV pražské zoologické zahradě se dnes ráno vylíhl první letošní krkavec velký. Podle tradice je snůška krkavců definitivním potvrzením příchodu jara a zárukou toho, že chladné počasí už se nevrátí.

"Jakmile krkavci u nás v pražské zoo snesou vejce, všichni víme, že mláďata se vylíhnou do přívětivého jarního počasí. Je to prý předpověď prověřená generacemi," uvedl s úsměvem ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Snad se naši krkavci jednou stanou stejně proslulými jako svišť Phil z Punxsutawney v západní Pensylvánii, který na Hromnice každoročně předpovídá konec zimy za přítomnosti desítek novinářů a televizních štábů,“ dodal v nadsázce.

Rodiče malého písklete se jmenují Kryštof a Klára. Za osm let odchovali celkem 42 mláďat, dnes vylíhnuté ptáče je tedy už jejich 43. potomkem.Kryštof a Klára jsou vzorní rodiče. Foto: Tomáš Adamec, Zoo PrahaKryštof a Klára jsou vzorní rodiče. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Samice krkavců velkých snášejí modrá vejce s červenohnědým skvrněním, na kterých sedí 3 týdny. Klára minulý měsíc snesla vajec celkem šest; ostatní ptáčata se vylíhnou v několika následujících dnech.

Krkavce velkého chová v Česku a na Slovensku celkem osm zoologických zahrad; rozmnožován je však jen v Zoo Praha. Krkavci odchovaní v pražské zoo posílili chovy krkavců v českých, slovenských i německých zoologických zahradách.

Zoo Praha je významným a velmi úspěšným chovatelem ptáků v Evropě. V roce 2011 se zde narodilo 594 mláďat od 120 druhů, řada z nich patří mezi vzácné a ohrožené. Tímto počtem se může pochlubit jen málokterá zoo na světě.

Čerstvě vylíhlé mládě krkavce. Ilustrační foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha


Obě slůňata při první, „zkušební“ procházce v travnatém výběhu Údolí slonů v úterý po poledni. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Samička slona indického, která přišla na svět v sobotu 9. května, se tento týden poprvé podívala i do venkovního výběhu Údolí slonů. Skupinu samic s mláďaty budou moci návštěvníci sledovat venku za dobrého počasí...

Do sloního stáda v Zoo Praha přibyla letos na jaře hned dvě mláďata. Starší samička se narodila 27. března, mladší 9. května. Celá skupina tak nyní čítá již devět členů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou velmi vitální a pravidelně pijí mléko od svých matek. V závislosti na počasí je...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní