I mláďata obyčejných druhů mohou být neobyčejná!

Novinky u zvířat

15. 03. 2012


Jaro pučí v pražské zoo. Čerstvě narozená mláďata tu potkáte na každém kroku. Které z nich by se mohlo stát nejroztomilejším tvorem letošního roku? První kandidáti se narodili v posledních dnech.

Dvě mláďata pekari, foto (c) Tomáš AdamecDvě mláďata pekari, foto (c) Tomáš AdamecV pátek 9. března přišla na svět v Zoo Praha dvě selátka pekari páskovaných. Jedná se o dva drobné a nesmírně roztomilé samečky, kteří jsou až na zlatavou barvu věrnou kopií svých rodičů. Mají sice nápadně krátké čumáčky, ale nechybí jim světlý štětinatý límec a hlavně chuť stále něco objevovat a prozkoumávat. Návštěvníci je najdou v horní části areálu zoo. 

Malé paovce jsou velmi hravé, foto (c) Tomáš AdamecMalé paovce jsou velmi hravé, foto (c) Tomáš AdamecV přírodním skalnatém výběhu v dolní části areálu zase mohou návštěvníci pozorovat dovádění hned osmi letošních mláďat paovcí hřivnatých, která se narodila samicím přímo na plošinách skalní stěny!

Mláďata paovcí jsou velmi šikovná a od začátku jsou na skále jako doma. Jakmile oschnou po porodu, podobně jako u jiných kopytníků následují samici. Jen když matka vidí, že je mládě slabší, zůstane s ním nějaký ten den na místě,“ uvádí vrchní chovatelka Věra Makovská. „Nikdy se nestane, že by se zdravé mládě zranilo!

Mláďata prasátek pekari i paovcí jsou atrakcí zvláště pro děti. Poté, co dospějí, putují z pražské zoo jak do zoologických zahrad po celé Evropě, tak k soukromým chovatelům.

Chov pekari páskovaných v Zoo Praha má sedmdesátiletou tradici. První sameček přišel již v květnu 1942 od soukromého chovatele. První mláďata se narodila v roce 1952 a dodnes jich je přesně 175. Pekari páskovaný (Pecari tajacu) vzhledem připomíná malé prase divoké, ovšem není řazen do stejné čeledi sudokopytníků, nýbrž stojí samostatně. Žije ve skupinách a pochutnává si na spadaných plodech, kořenech a travinách, nepohrdne malými živočichy, ptačími mláďaty či drobnými hlodavci. Miluje bahenní lázně. Pekari je velice rychlý a při ohrožení neváhá použít ostré zuby k obraně. I když není v dospělosti vyšší než půl metru a váží do 20 kg, je třeba se před ním mít na pozoru.  

Paovce hřivnatá (Ammotragus lervia) je severoafrický druh kopytníka z příbuzenstva koz. Samci mají obrovské rohy, které mohou být dlouhé až 85 cm. V Zoo Praha se každý rok narodí kolem 15 mláďat, nejčastěji na jaře. Výjimečná nejsou dokonce ani dvojčata.

15. března 2012


Sloní samička se narodila v pátek nad ránem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní...

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek nad ránem se v Zoo Praha narodilo mládě slona indického. Jedná se o samičku a váží 92 kilogramů. Ona i její matka Tamara jsou v pořádku. Otcem slůněte je samec Ankhor. Pražská zoo očekává narození ještě druhého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní