Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

I mláďata obyčejných druhů mohou být neobyčejná!

15. 03. 2012


Jaro pučí v pražské zoo. Čerstvě narozená mláďata tu potkáte na každém kroku. Které z nich by se mohlo stát nejroztomilejším tvorem letošního roku? První kandidáti se narodili v posledních dnech.

Dvě mláďata pekari, foto (c) Tomáš AdamecV pátek 9. března přišla na svět v Zoo Praha dvě selátka pekari páskovaných. Jedná se o dva drobné a nesmírně roztomilé samečky, kteří jsou až na zlatavou barvu věrnou kopií svých rodičů. Mají sice nápadně krátké čumáčky, ale nechybí jim světlý štětinatý límec a hlavně chuť stále něco objevovat a prozkoumávat. Návštěvníci je najdou v horní části areálu zoo. 

Malé paovce jsou velmi hravé, foto (c) Tomáš AdamecV přírodním skalnatém výběhu v dolní části areálu zase mohou návštěvníci pozorovat dovádění hned osmi letošních mláďat paovcí hřivnatých, která se narodila samicím přímo na plošinách skalní stěny!

Mláďata paovcí jsou velmi šikovná a od začátku jsou na skále jako doma. Jakmile oschnou po porodu, podobně jako u jiných kopytníků následují samici. Jen když matka vidí, že je mládě slabší, zůstane s ním nějaký ten den na místě,“ uvádí vrchní chovatelka Věra Makovská. „Nikdy se nestane, že by se zdravé mládě zranilo!

Mláďata prasátek pekari i paovcí jsou atrakcí zvláště pro děti. Poté, co dospějí, putují z pražské zoo jak do zoologických zahrad po celé Evropě, tak k soukromým chovatelům.

Chov pekari páskovaných v Zoo Praha má sedmdesátiletou tradici. První sameček přišel již v květnu 1942 od soukromého chovatele. První mláďata se narodila v roce 1952 a dodnes jich je přesně 175. Pekari páskovaný (Pecari tajacu) vzhledem připomíná malé prase divoké, ovšem není řazen do stejné čeledi sudokopytníků, nýbrž stojí samostatně. Žije ve skupinách a pochutnává si na spadaných plodech, kořenech a travinách, nepohrdne malými živočichy, ptačími mláďaty či drobnými hlodavci. Miluje bahenní lázně. Pekari je velice rychlý a při ohrožení neváhá použít ostré zuby k obraně. I když není v dospělosti vyšší než půl metru a váží do 20 kg, je třeba se před ním mít na pozoru.  

Paovce hřivnatá (Ammotragus lervia) je severoafrický druh kopytníka z příbuzenstva koz. Samci mají obrovské rohy, které mohou být dlouhé až 85 cm. V Zoo Praha se každý rok narodí kolem 15 mláďat, nejčastěji na jaře. Výjimečná nejsou dokonce ani dvojčata.

15. března 2012


Selátka štětkounů afrických vynikají svými proužky, stejně jako je tomu v případě jiných druhů prasatovitých. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vůbec poprvé v historii Zoo Praha zde přišli na svět štětkouni afričtí. Celkem tři selátka těchto středoafrických pralesních prasat jsou k vidění v pavilonu Rezervace Dja. Osmiletá samice Jasna se o svá včera narozená mláďata...

Gorilí samec Richard. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pavilon Centrum Méfou obývají v Zoo Praha tři gorilí samci – Richard a jeho synové Nuru a Kiburi. Podobně jako v přírodě tvoří tzv. bakalářskou skupinu samců různého stáří. Hierarchie se v takových skupinách běžně mění...