Čekáme, až krkavci ohlásí jaro

Novinky u zvířat

07. 03. 2012


První ptačí mláďata roku 2012 jsou na světě

Pár krkavců velkých, který žije v Zoo Praha, má postavené hnízdo a samička by každým dnem měla začít se snášením vajíček. A jak se v zoo traduje, právě snůška krkavců je definitivním potvrzením příchodu jara. 

Ptačí babyboom v pražské zoo je však již v plném proudu. V obrovském kulovitém hnízdě z větví, postaveném ve vytápěném zázemí expozice Ptačí mokřady, se krčí čtyři mláďata africké volavky kladivouše afrického, mýty opředeného ptáka, který své jméno dostal podle tvaru hlavy. Odchovat kladivouše není snadné, v Zoo Praha jde o první přirozený odchov asi po 40 letech.

Dvě čerstvě vylíhnutá mláďata zahřívají a krmí největší z orlů – orli východní. V průchozí voliéře zasedli na hnízda kolpíci bílí a v sousední expozici vodí čtyři pruhovaná housátka husy kuří.
Hned o šest mláďat pečují krásné slípky modré. V jejich případě jde o první odchov v České republice. Na světě je již šest kachen temných a jeden papoušek lori žlutoskvrnný, opět se jedná o první odchovy u nás. Z dalších hnízdících ptáků musíme zmínit třeba holuby nikobarské a podkovní, turaka bělobřiché, flétnáky, ibisy rudé a řadu dalších.  

Zoo Praha je významným a velmi úspěšným chovatelem ptáků v Evropě. V roce 2011 se zde narodilo 594 mláďat od 120 druhů, řada z nich patří mezi vzácné a ohrožené! Tímto počtem se může pochlubit jen málokterá zoo na světě.

Kachna temná. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

7. března 2012


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní