Porod Elišky se blíží, ale...

Novinky u zvířat

07. 02. 2012


Čerstvé zprávy z Afrického domu z úterý 7. února 2012

Na porod žirafy Elišky v pražské zoo čekají netrpělivě jak chovatelé z Afrického domu, tak všichni, kdo sledují  on-line přenos na tn.cz. A jak už to tak bývá – Eliška všechny kolem sebe napíná. Protože se přesný termín porodu určit nedá. Chovatelé ho mohli jen odhadnout.

„Eliška je stále v termínu, nejsou zde žádné problémy či komplikace,“ řekla nám dnes ráno chovatelka Katka Pechrová.

Nezapomněla však dodat, že i sama nastávající matka by byla jistě nejradši, kdyby už bylo po všem. „Eliška se s blížícím se termínem mění. Žere nikoli za dva, ale hned za čtyři," usmívá se chovatelka. "A její její proslué lenošství se ještě zdvojnásobilo, šetří doslova každý krok. Není ochotná s námi spolupracovat, je otrávená, naštvaná, nevrlá,“ dodává Katka.

Nutno dodat, že na podobné nálady má Eliška nárok, vždyť v současné době váží 996 kilo (druhá nastávající matka Nora pak 965 kilo). Těsně před posledním porodem přitom vážila o tři čtvrtě metráku méně!

Eliška jistě instinktivně cítí, že narození potomka přichází. Její vemínko se nápadně zvětšilo, dobrým znamením nastávajícího porodu jsou menší výtoky. Hlenová zátka ovšem ještě neodešla. Vlastní porod dokážeme určit leckdy jen tři či čtyři hodiny předem. A tak nám nezbývá než Elišce a celému týmu v Zoo Praha držet palce a být trpěliví. 

 

Eliška teď váží každý krok. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Eliška a Nora. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Dvoudenní mládě gibona stříbrného je jediným letošním přírůstkem tohoto druhu na území České republiky. Fotografie je z neděle, den po narození mláděte. Autor: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Historicky čtvrté mládě gibona stříbrného v České republice se narodilo v Zoo Praha v noci na sobotu. Mládě přivedla na svět po sedmiměsíční březosti samice Alang Alang, která se o něj vzorně stará, přičemž na rodinu...

Zoo Praha chová tayry od roku 2004, první úspěšný odchov tohoto druhu se podařil v roce 2011 a jednalo se o první mláděte tayry odchované na území České republiky. Na snímku je jedna ze samic. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Návštěvníci Zoo Praha mohou nově pozorovat čtyři malé přírůstky ve výběhu tayr. Tuto půvabnou kunovitou šelmu v uplynulém roce rozmnožily pouze dvě evropské zoologické zahrady.
Přihlášení k newsletteru