Porod Elišky se blíží, ale...

Novinky u zvířat

07. 02. 2012


Čerstvé zprávy z Afrického domu z úterý 7. února 2012

Na porod žirafy Elišky v pražské zoo čekají netrpělivě jak chovatelé z Afrického domu, tak všichni, kdo sledují  on-line přenos na tn.cz. A jak už to tak bývá – Eliška všechny kolem sebe napíná. Protože se přesný termín porodu určit nedá. Chovatelé ho mohli jen odhadnout.

„Eliška je stále v termínu, nejsou zde žádné problémy či komplikace,“ řekla nám dnes ráno chovatelka Katka Pechrová.

Nezapomněla však dodat, že i sama nastávající matka by byla jistě nejradši, kdyby už bylo po všem. „Eliška se s blížícím se termínem mění. Žere nikoli za dva, ale hned za čtyři," usmívá se chovatelka. "A její její proslué lenošství se ještě zdvojnásobilo, šetří doslova každý krok. Není ochotná s námi spolupracovat, je otrávená, naštvaná, nevrlá,“ dodává Katka.

Nutno dodat, že na podobné nálady má Eliška nárok, vždyť v současné době váží 996 kilo (druhá nastávající matka Nora pak 965 kilo). Těsně před posledním porodem přitom vážila o tři čtvrtě metráku méně!

Eliška jistě instinktivně cítí, že narození potomka přichází. Její vemínko se nápadně zvětšilo, dobrým znamením nastávajícího porodu jsou menší výtoky. Hlenová zátka ovšem ještě neodešla. Vlastní porod dokážeme určit leckdy jen tři či čtyři hodiny předem. A tak nám nezbývá než Elišce a celému týmu v Zoo Praha držet palce a být trpěliví. 

 

Eliška teď váží každý krok. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Eliška a Nora. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha


Na základě doporučení Evropského záchovného programu goril (EEP) Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) podstoupil dnes dopoledne samec Ajabu kastraci. Výkon provedl veterinární tým Zoo Praha. Vše proběhlo bez...

V Zoo Praha se vylíhlo šest mláďat varanovce bornejského – nejtajemnějšího plaza světa. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha.

V prvním říjnovém týdnu se v Zoo Praha vylíhlo hned šest mláďat varanovce bornejského. Jako první zoo na světě se tohoto mimořádně vzácného endemického plaza podařilo rozmnožit až v roce 2014 japonské iZoo....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní